Localhost Nedir? Nasıl Çalıştırılır?

localhostu çalıştıramıyorum

Localhost nedir? Localhost nasıl çalıştırılır? Localhost’un kullanım alanları nelerdir? Localhost, tüm detayları ile yazımızda!

localhostu çalıştıramıyorum

 


Localhost‘u nasıl çalıştıracağımızı anlatmadan önce, localhost nedir onu anlatalım.

Localhost, internet gerektirmeyen, kodlanan scriptleri ve sitelerin test yayınını yapma yarayan, Windows tabanlı her bilgisayarda otomatik aktif olan bir DNS sunucusudur. Yani her bilgisayarın kendine ait websitesi gibi düşünebiliriz. Bir diğer örnekle, diyelim ki siz bir web site tasarladınız. Ve bunun nasıl göründüğünü merak ediyorsunuz. Düzgün çalışıyor mu, istediğiniz gibi olmuş mu diye test etmek istiyorsunuz. İşte bu gerekli testleri localhost sayesinde yapabilirsiniz.

LOCALHOST NASIL ÇALIŞTIRILIR?

Localhostu çalıştırabilmek için sadece internet tarayıcısı (Google Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi…) yeterlidir. İnternet tarayıcısının adres çubuğuna “localhost” ya da “127.0.0.1“u yazarak bağlanabilirsiniz. (“” işaretlerini koymadan yazın.) Aşağıdaki resimde de uygulamalı bir biçimde görebilirsiniz.

localhostu çalıştıramıyorum
NASIL KULLANILIR?

Bu sistemi çalıştırabilmek için yapılmış programlar mevcuttur. Bu programları arama motorlarında aratarak bulabilirsiniz. Bizim önerebileceğimiz programlar NetServer ya da Easy Php‘dir.

Bir websitesi için html ya da php bir script çalışması (tasarımı) yaptığınızı varsayalım. Nasıl çalıştığını test etmek istiyorsunuz. Yukarıda belirtmiş olduğum ya da sizin indirmiş olduğunuz programlar ile bunları test edebiliriz. Test etmek için ise, hangi programı indirip kurduysanız, o programın dosyalarının içine girin. Programlar, bilgisayarın “C” diskinde olan Program Files‘a kurulacaktır. Program Files’ın içinden indirdiğiniz programın adını bulun ve açın. Dosyanın içinde “www” isimli bir alt klasör göreceksiniz. Tüm çalışmalarınızı oraya kopyalayın. Bu işlemlerden sonra tarayıcınızdan “localhost” yazarak çalışmanıza ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.