Cilt Kuruluğundan Kurtulma Yolları

cilt-kurulugu

Cilt denilince akla sadece yüzümüz gelmektedir. Nedeni bilmeden sadece yüzümüzü düşünmekteyiz. Aslında vücudumuzun deri ile kaplı olan tüm kısmı cilttir. Yani tüm cildimiz kurur ve tüm cildimiz nemlendirilmelidir. Fakat biz sadece ellerimize, yüzümüze nemlendirici sürmekteyiz. Çünkü günlük rutin işlerimizden vücudumuzun diğer bölgelerine zaman ayıramamakta ve belirli bölgeler haricindeki yerleri nemlendirmemekteyiz. Bu da kurumalara yol açmaktadır.

Cilt kuruluğu birçok şeyden kaynaklanabilir. Ama en çok bilinen sebep yaştır. Yaşlandıkça yağ ve ter bezlerimiz daha az çalışır böylelikle cildimiz daha çabuk kurur. Sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Cilt kuruluğunun en büyük nedeni cildin su miktarının azalması, esnekliğini kaybetmesi ile oluşmaktadır. Ciltteki su miktarı azalarak cilt kurur, pullanır ve çatlar.


Cilt kuruluğundan kurtulmanın yolları aslında oldukça basittir. Cildin kuruyan bölgesini çok fazla su ve sabunla temas ettirmemek ve bol miktarda nemlendirmek, çok sık sıcak su ile temas etmekten kaçınmak. Çok sık banyo yapılması ve banyoda uzun süre kalınması da cildi kurutmaktadır. Banyodan sonra cildinizi havlu ile mümkün olduğunca ovuşturmayınız. Aksi halde cildiniz daha fazla kuruyacaktır. Banyodan sonra cildinizi tamamen kurular iseniz cildinizin doğal nemi de buharlaşarak kaybolacaktır. Buda cildinizin daha çabuk ve şiddetli bir şekilde kurumasına neden olacaktır. Bu yüzden cilt olabildiğince nemli bırakılmalı ve banyodan sonra mutlaka nemlendirilmelidir.
Sabun kullanımına da dikkat edilmelidir. Daha hafif, kimyasalı az ve ph dengesi 5,5 olan sabunlar kullanılmalıdır ve sabun kullanımı olabildiğince minimale indirilmelidir ki sabun cildiniz kurutmasın. Sabun kullanıldıktan sonra cilt mutlaka nemlendirilmelidir.

Cilt kuruluğu beraberinde birçok deri hastalığını da getirmektedir. Akut dermatit olarak da adlandırdığımız egzama oluşabilir. Hatta zaman zaman aşırı kuruluktan meydana gelmektedir. Özellikle ellerimizde parmak aralarında pıtır pıtır ve rahatsız edici bir görüntü ve his yaratmaktadır. Bu yüzden cildimiz güzel ve dikkatli bir şekilde nemlendirilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.