Menopoz Döneminde Beslenme

menopoz-donemi-beslenme

Menopoz, kadınların doğurganlık yetilerini kaybettikleri dönemin genel adıdır. Ortalama 48 ile 55 yaş arasını kapsayan bu dönemin başlangıcı; beslenme alışkanlıkları, sosyo-ekonomik durum, alkol ve sigara bağımlılığı düzeyine göre değişiklik göstermektedir. Bu dönemin kadınlar için en olumsuz sonucu, hormonlarda oluşan değişikliklerle beraber görülmeye başlanan önemli sağlık problemleridir. Peki, menopoz döneminde beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu yazımızda bu soruların cevabını bulacaksınız.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz: Menopoz dönemi, kadınların kilo alma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları en önemli dönemdir. Bu yüzden vücudun yağ oranını arttıran besinlerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Özellikle; kızartma, kavurma, hamur işi ve tatlıları mümkün olduğunca az tüketmek gerekmektedir.


Menopoz döneminde beslenmede önemli bir diğer nokta ise; sulu sebze yemeklerinin suyunu tüketmekten kaçınılmasıdır. Bunun yerine sadece yemeğin sebze taneciklerinin tüketilmesi çok önemlidir. Et yemeklerinde ise; özellikle etin yağsız kısmının tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında, et yemeklerinin vazgeçilmezi olan soslardan mümkün olduğunca uzak durulmalı ya da sostaki yağ oranı mümkün olduğunca düşük düzeyde tutulmalıdır.

Menopoz döneminde beslenmede önemli olan bir diğer husus ise, toplum olarak vazgeçemediğimiz beyaz ekmeğin tüketiminden vazgeçilmesidir. Beyaz ekmeğin yerine, kepekli veya çavdar ekmeği tüketilmelidir.
Her yaş grubunda, kilo almanın en büyük engelleyicisi bol su tüketimidir. Bu nedenle, menopoz döneminde beslenmemizde en çok bol su tüketimine dikkat etmeliyiz.  Bol su tüketimiyle birlikte yapılacak düzenli günlük yürüyüşler kilomuzu kontrol etmemizde çok etkili olacaktır.
Menopoz döneminde beslenmede beslenmemizi bir disiplin haline getirmeliyiz. Günlük en az üç porsiyon meyve, altı porsiyon sebze tüketmeliyiz. Fındık, badem ve ceviz gibi omega -3 yönünden zengin besinlerle beslenmemizi destekleyerek beyin ve genel vücut sağlığımızı koruyabiliriz.
Son olarak; günlük olarak yağsız süt ve yoğurt tüketmeli, tuz kullanım oranını azaltmalı ve kahve ile alkol tüketiminden kaçınmalıyız. Yukarıda yazığımız menopoz döneminde beslenme uyarıları ve tavsiyelerine uyan kadınların sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmeleri kaçınılmazdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.