Kivinin Yararları Nelerdir ?

kivinin-yararlari

En yüksek C vitamini kaynağı olan kivi birçok ulusal ve uluslar arası araştırmaya konu olmuş bir vitamin ve mineral deposudur. Turunçgillerden kat kat daha fazla C vitamini ihtiva etmesinin yanında kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum ve demir açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Bu anlamda kivinin faydaları da özetle sağlık ve güzellik alanlarında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Kivi lif kaynağı olması açısından başka meyvelerde kıyaslandığında da kesin bir şekilde en zengin lif kaynağına sahip bir besindir. Bu sayede sindirimi kolaylaştırıcı etkisi kabızlık sorununu da ortadan kaldırmaktadır. Kivinin muhteviyatında bulunan petkin vücudu toksinlerden arındırarak daha zinde hissetmeyi sağlar. Dolayısıyla uykunun kalitesini artırması da kivinin faydaları arasındadır. Özellikle çocuklarda düzenli tüketilmesi önerilen kivinin nezle ve gripten koruyucu etkilerinin yanı sıra nefes darlığı, yani astım rahatsızlığına ve öksürüğün kesilmesine karşı koruyucu bir kalkan olduğu halk tarafından bilinmektedir.


Öte yandan, yapılan uluslar arası araştırma ve deneyler kivinin faydaları konusunda bize yeni bilgiler sunmaktadır. Bu araştırmalarda kivinin kalp fonksiyonlarının düzenlenmesinde yardımcı olduğu ve kan sulandırıcı etkisi sayesinde de kılcal damar yapısını güçlendirdiği ispatlanmıştır. Kanser hücrelerinin üremesini önlediği ve özellikle kolon kanserini önlemede başarılı olduğu bu anlamda önemli bir gelişmedir.

Sonuç olarak, tansiyon ve kolesterol düşürücü kivi vitamin ve mineral açısından çok zengin bir besin kaynağıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.