Hamilelik Döneminde Beslenmenin Önerileri

hamilelik-doneminde-beslenme

Anne olmak ilk günden itibaren bebeğin kucağa alınmasına kadar geçen heyecanlı fakat bir o kadar da zor geçen bir süreçtir. Bu sürecin kolay ve rahat geçmesi ise beslenme şekline ve tüketilen gıdalara bağlıdır.

Hamile kalmaya karar vermeden önce var olan zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir. Bunların başında ise sigara ve alkol tüketimi gelmektedir. Bu gibi alışkanlıklar önce kişinin kendisine sonra da anne karnındaki bebeğe ciddi zararlar vermektedir.


Anne adayı günlük yaşantısındaki beslenme şeklini değiştirmeli ve artık bebeği için de fazladan vitamin, protein ağırlıklı besinler tüketmelidir. Fakat bu beslenmenin dozunun abartılması anne ve bebek sağlığı açısından doğru bulunmamaktadır. Halk arasında oldukça yaygın olan “ Sen hamilesin ne yiyebiliyorsan ye, bebeğin daha sağlıklı olur” düşüncesi oldukça yanlış ve doktorlarca kesinlikle yapılmaması gereken davranışlardandır. Anne adayının gebelik sürecinde 9 ile 14 kilo arasında kilo alması uzmanlarca uygun görülmektedir.

Anne adayı artık kendini düşündüğü kadar bebeğini de düşünmeli ve beslenmesini ona göre planlamalıdır. Bu süreç içerisinde anne adayının şekerlemeler, kızartmalar, gazlı içecekler ve aşırı kahve, çay tüketiminden kaçınması gerekir. Bu zararlı besinler yerine daha çok protein ağırlıklı (süt, peynir, ayran), yeşil sebzeler, kırmızı et, tavuk, balık gibi yararlı besinler seçmesi bebeğinin gelişimini olumlu yönde etkiler.

Hamile kalmadan önce bir doktora başvurulmalı ve hamilelik sürecinde en doğru besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Annenin aldığı her besin ile bebeğinde beslendiği unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.