Gizlenen Klasörleri Açma Yöntemi

gizli klasörleri gösterme windows 7

Bilgisayarımıza bulaşan virüslerden ya da yanlışlıkla yapılan işlemlerden dolayı bazen klasörleriniz görünmeyebilir. Klasörlerin ve belgelerin nasıl tekrar görünür yapılacağı yazımızda.

gizli klasörleri gösterme windows 7

Windows 7 kullananlar C ve D’nin yer aldığı Bilgisayar‘a tıkladığında sol üstte, Windows’u Türkçe kullananlar için “Düzenle”, İngilizce kullananlar için “Organize” yazısını göreceklerdir. Normalde “Klasör ve arama seçenekleri/Folder and search options” aşağıdaki resimde de göründüğü gibi tıklanabilir halde olmalıdır. Fakat bilgisayarımızda bulunan malwareler, trojanlar ya da virüsler nedeniyle bu bölüm tıklanamaz haldedir.

gizli klasörleri gösterme windows 7

İnternette araştırma yaptığınızda birçok yerde regeditten yapılması gereken işlemleri anlatırlar. Bu işlemler sayesinde yapılabilir. Fakat son zamanlardaki virüsler regediti çalıştırdığınız an bilgisayarı resetler. Bu yüzden regedit üzerinden işlemleri yapamazsınız.


Bilgisayarınıza format attığınızda bu özellik kullanılabilir hale gelecektir. Fakat, C‘de ya da masaüstünde önemli bir klasörünüz var ve gizlendi ise, format atmadan dosyayı kurtarmanız gerekiyorsa  farklı bir yöntem deneyerek de dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu durum bir keresinde başıma gelmişti. Ve çok farklı yöntemler denememe rağmen sorunu bir türlü aşamamıştım. Daha sonra internette yaptığım araştırmalarda, bir yerde gördüğümüz farklı bir sistem geldi aklıma. FileZilla sayesinde dosyalarımı görünür hale getirebilirdim.

FileZilla, sitenizin FTP’sine girerek, siteye dosya yüklemeye yarayan bir programdır. Aslında ilk başta bakıldığında bu sorunu çözmek için çok alakasız bir program gibi görünebilir. Fakat normalde gizli olup da göremediğiniz dosyaları bu program sayesinde görebilirsiniz.

Şimdi işleme başlamak için öncelikle FileZilla programını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekli. (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.)

Programı açın ve gizli dosya neredeyse onun olduğu bölümü bulun. Normalde görünmeyen dosyanız/belgeniz bu programda görünecektir. Ben örnek olarak bir dosya gizledim. Aşağıdaki resimde görünen “gizli klasörü gösterme” isimli dosya masaüstünde yer alıyor, fakat gizli olduğu için görünmüyor. Ama bu programdan bakıldığında görünüyor.

gizli klasörü açma

Gizli olan klasöre sağ tıklayın ve Açın‘a tıklayın.

gizlenen dosyayı kurtarma

Bu işlemi de yaptıktan sonra dosya açılacak fakat içi boş görünecektir. Açılan dosyada boş olan bir yere sağ tıklayıp “Özellikler/Properties“e tıklayın.

gizli klasörleri aç

En altta Hide/Gizli seçeneceğinın yanında bulunan kutucuk işaretli görünecektir.

windows 7 gizli klasörü açma

Bu kutucuğa tıklayarak, kutucuğu boş hale getirelim. Ve “Apply/Uygula“ya tıklayalım. Uygula dedikten sonra karşınıza çıkan kutucuktan ikinci şıkkı seçin ve onaylayın.

win7 gizli klasör

Bu işlemleri sırasıyla yaptığınızda gizli olan klasörünüz görünecektir. Eğer yapamadığınız bir nokta olursa bu yazıya yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.