Enginarın Faydaları Nelerdir ?

enginarin-faydalari

Karbonhidrat, protein ve vitamin deposu olan enginar A ve C vitaminleri yanı sıra kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri ile sağlıklı beslenme denince akla ilk gelen besin kaynağıdır. Düşük kalorili ve az yağlı olması sebebiyle diyetisyenlerin bir numaralı tavsiyesi ve sağlıklı beslenmeyi ilke edinmiş olan insanların tercih ettiği önemli bir sebzedir.

Zengin bir lif kaynağı olan enginarın faydaları diyet yapanlar ve sağlıklı beslenme adına çaba harcayanlar tarafından çok iyi bilinse de ülkemizde henüz yaygınlaşmaya başlayan bir yiyecektir. İçeriğindeki zengin potasyum sayesinde karaciğer ve şeker hastalarına beslenme uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilen bir gıda kaynağıdır. Kandaki şekeri düşürmesinin yanı sıra içeriğinde bulunan demir sayesinde kansızlığa iyi gelir. Yüksek lif oranı sindirimin düzenli işlemesine yardımcı olurken aynı zamanda bağırsakları temizleyici etki de görür. Bu da insanda dinçlik sağlar ve beyin yorgunluğu da enginar sayesinde kişiden uzaklaşmış olur.


Enginarın faydaları üzerine yapılan araştırmalar, enginarda bulunan quersetin ve rutin adlı antikorların kansere karşı savaşmada önemine vurgu yapar. Meme ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Enginar toksin atıcı olma özelliği sayesinde idrar söktürür ve vücuttaki fazla suyun dışarıya atılmasında başrol oynar. Bu sayede karaciğeri korur ve karaciğeri toksinlerden temizler. Bu zehir atıcı özellik kandaki üre ve kolesterolü düşürür.

Enginar vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve bu sayede yaşlanmayı geciktirmiş olur. Dolayısıyla insanların genç ve sağlıklı kalması için enginarın hayatlarında yer edinmesi şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.