Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir?

ısı yalıtımı fiyatları

Isı yalıtımı, bulunduğunuz yerin dışarı ile soğuk ve sıcak hava dalgasını daha etkisiz hale getirmek için kullanılan bir yöntemdir. Detaylar yazımızda.

ısı yalıtımı fiyatları

 

Malum doğalgaz ya da kömür fiyatları aldı başını gidiyor. Soğuk günlerde evin ya da binanın, ofisin içini ısıtmak hayli zor oluyor. Bu tür durumlarda yakıt tasarrufu sağlamak için ısı yalıtımı (izolasyonu) en kullanışlı yöntem.


Isı yalıtımı yaptırırken 3 farklı yöntem kullanılabilir. Bunlar;

1) Panel Kaplamalar: Bu yöntem de içinde 3’e ayrılır.

  •     Polistren levhalar
  •     Taşyünü kaplamalar
  •     Ekstrüde polistren levhalar

Bu sistemde en çok kullanılan ve tavsiye edilen tür “Ekstrüde polistren levhalar“dır. Bu yöntem ile binanızın hava ile teması tamamen kesilmez ve böylelikle dış cephe için de sağlıklı bir kaplama olmuş olur. Çünkü diğer türlü kaplamalarda duvarların içinde oluşabilecek sıvı akıntıları duvarın içinde kalabilir. Ekstrüde polistren kaplamanın görüntüsü şöyledir;

ısı izalasyon malzeme

 

2) Isı Yalıtım Sıvaları: Duvarınıza herhangi bir panel kaplatmadan yapılan yalıtım sistemidir. Son zamanlarda da tercih oranı artmaktadır. Tuğla örüldükten sonra sıva işlemi yapılır. Bu işlem ısı yalıtım sıvaları ile yapılırsa, panel kaplatma ihtiyacı da ortadan kalkar.

3) Isı Yalıtımlı Boyalar: Eğer isterseniz bu seçeneği kullanarak da %20-25 civarında bir ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu tür yalıtım tercihi, genellikle binanın dışına gerekli mantolama bütçesi çıkmadığında, kat malikleri arasında anlaşma birliği olmadığı zamanlarda ya da mimari açıdan binanın mantolama kullanılan malzemelerin kalınlığına uygun olmadığında kullanır.

ISI YALITIMI İLE NE KADAR TASARRUF SAĞLARIM?

Isı yalıtımı genellikle 3 yıl gibi sürede kendisini amorti eder. İç Anadolu’da yaşayan biri 2 yılda da yakıttan sağladığı tasarrufla yalıtım maliyetini amorti etmiş olur.

ISI YALITIMI MALZEMELERİ ORTALAMA NE KADARDIR?

Isı yalıtımı fiyatları kullandığınız ürün, çalıştığınız firma ya da diğer şartlardan dolayı farklılık gösterebilir. Bu yazımızda kesin bir fiyat belirtmemiz mümkün değildir. Fakat ortalama metrekaresi 7-10 TL arasıdır. Bu fiyat düşüş de, yükseklik de gösterebilir.

“Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.