Şekerin Zararları Nelerdir?

şekerin zararları detaylı bilgi

Şekerin zararları nelerdir? Çok fazla şeker tüketenleri hangi hastalıklar beklemektedir? Ne tür şekerler tehlikelidir? Doğal şekerler zararlı mıdır? Şeker ile ilgili birçok yanıt yazımızda.

şekerin zararları detaylı bilgi

Yaşamımızın hemen hemen her noktasında şekere rastlamak mümkün. Bisküvi, çay, meyve suyu, alkol, gazlı içecekler, çikolata… Örnekleri arttırmak mümkün. Doğal şekerlerin zararı yok denecek kadar az. Bu doğal şekerlere de meyvelerde, sebzelerde bulunan şekerleri örnek verebiliriz.

En son yapılan araştırmalara ve uzmanların söylediklerine göre, 5 çay kaşığı kadar şeker günlük şeker ihtiyacımızı karşılıyor. Birçok yediğimiz sebze ve meyvede büyük kısmını karşılıyoruz. Ama diğer ürünlerdeki şekerler yapay şeker. Bunların vücudumuza çok fazla zararı var.

ÇOCUKLARI ŞEKERDEN UZAK TUTUN! 


Çok küçük yaştaki çocuklara bebek bisküvileri ve takviye besinler adı altında yapay şekerli yiyecekler veriliyor. Öncelikle küçük yaştaki çocukları bunlardan uzak tutmalıyız. Abur-cubur yemesini elimizden geldiğince engellemeli, yemeye teşvik etmeyebiliriz. Eğer siz onun yanında bisküvi, çikolata gibi şeyler yer, gazlı içecekler ve meyve suyu içersek, onlara bunun zararlı olduğunu söylemek yanlış olur. Öncelikle siz de tüketmemelisiniz ki, onlara zararlı olduğunu söyleyebilme hakkınız olsun.

ŞEKERİN ZARARLARINDA ONLARCA MADDE SIRALAYABİLİRİZ

Hep şeker zararlı deniyor, ama zararları nelerdir? İşte bir kaç maddede toparlamak gerekirse şekerin zararları;

-Kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını tetikler, kanser oluşumunu hızlandırır ya da sebep olur,

-Vücudun mineral dengesini bozar ve işlevsiz bırakır,

-Trigliserid (yağ asidi ve gliserolün birleşmesiyle oluşan yağ) seviyesinde yoğun artış gösterir ve böbrekten, akciğere, karaciğere kadar bir çok yapıya zarar verir,

-Krom ve bakır eksikliğine yol açar, kalsiyum emilimini engeller. Bu sebeple de vücudumuz yeterli vitamin ve minerali alamaz,

-Kolon kanserini tetikler,

-Böbrek yetmezliğine yol açar,

-Safra kesesi kanserini tetikler,

-Midenin asidik olmasına neden olur,

-Serotonin seviyesinde büyük artış görünür, kan damarları tıkanır,

-Safra taşı oluşmasına zemin hazırlar,

-Alzheimer hastalığının oluşmasını tetikler.

Elbette ki bu kadarla sınırlı değil. Şeker hep için söylenen “çok zararlı” söylemine açıklık getirmek için yeterli sebeplerdir. Bunların yanı sıra 50’ye yakın sorun ya da bozukluk daha sayılabilir.

Çok şeker tüketenlerde bunların hepsi ya da bazıları görünmeyebilir, fakat bu vücuda göre değişiklik göstermektedir.

Ama unutmayın ki, bu sebeplerin hiçbiri bende yok derseniz, bir gün olabileceğini unutmayın! Sonuç olarak, hepsi bir anda ya da küçük yaşlarda görünmeyebilir, fakat yaşlandıkça ve hücreler kendini daha yavaş yenilemeye başladığında, bu hastalıkların baş göstermesi daha da kolaylaşır. Böylelikle zor bir orta yaş ya da yaşlılık yaşayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.