Havale ile EFT Arasındaki Farklar

havale eft fark

EFT ile havale arasındaki farklar sürekli karıştırılmaktadır. Yazımızı okuyarak, havale ile EFT arasındaki farkı kolayca anlayabilirsiniz. 

havale eft fark

Havale ile EFT arasındaki farkı anlatmadan önce terimlerin anlamlarını açıklayalım.


HAVALE NEDİR?

Hesaplar arası para gönderimi anlamı taşır. Herhangi bir terimin kısaltması değildir. Bankalar arası para ve fon transferi için gerçekleştirilir.

EFT NEDİR?

Elektronik Fon Transferi’nin kısaltmasıdır. Bu nedenle EFT olarak adlandırılmaktadır.

Havale ile EFT arasındaki farka gelecek olursak;

Havale, aynı bankalar arasında yapılmaktadır. Örneğin sizin Garanti Bankası’nda hesabınız var ve para göndereceksiniz. Karşınızdaki kişinin de Garanti Bankası hesabı bulunmalıdır. Sadece aynı bankanın şubeler arası para transferinde kullanılır. Havale günün her saati yapılabilmektedir. Herhangi bir onay işleminden geçmez.

EFT, başka bir bankada bulunan hesaba para gönderirken kullanılır. Bankalar arası para transferi anlamına da gelir. Örneğin, sizin Akbank’ta hesabınız var ve para gönderme işleminizi oradan yapacaksanız. Karşınızdaki kişinin başka bir banka hesabı olması gereklidir. Yani onun da T.C. Ziraat Bankası’ndan  hesabı var diyelim. EFT’yi ancak bu şekilde yapabilirsiniz. Aynı banka içinde farklı şubeye para gönderecekseniz, bunu havale ile yapabilirsiniz.

EFT‘nin bir diğer özelliği ise mesai saatleri içerisinde 08:00-17:30 saatleri arasında para transferi gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Bu saatlerin dışında para gönderirseniz, en erken mesai saatleri içerisinde para diğer kişinin hesabına geçer. Yani diyelim ki cumartesi günü para gönderim işlemi yaptınız. Para, gönderdiğiniz kişinin hesabına en erken pazartesi günü saat 08:00’da geçer. Havale‘de ise böyle bir işlem yoktur. Günün her saati gönderilebilir. Bunun nedeni ise EFT, onay sürecinden geçer. Sorumlu kişiler hesabınızı onay verdikten sonra karşı tarafa para transferi gerçekleşir. Havale’de ise bu sistem sadece bankanın içinden kontrol edilebilir olduğu için, bilgisayar programıdır.

Yukarıdaki fotoğrafta da havale ile EFT arasındaki fark görülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.