Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

ağız kokusunu giderme yöntemleri

Ağız kokusu sorunu birçok insanda görülebilmek- tedir. Genellikle aç iken ağız kokusu herkeste görülür. Fakat aç değilken de ağız kokusu ile karşı karşıyaysanız bunu gidermek çok da zor değil. 

ağız kokusunu giderme yöntemleri

Öncelikle açken neden ağız kokusu olduğunu açıklayalım. Açken vücutta yeterli karbonhidrat yoktur. Bu nedenle de karaciğerimiz keton adı verilen bir cisim üretir. Açken hissedilen koku da bu cisimciğin kokusudur.


Diğer durumlarda ağız kokusu ile bir çok neden dolayı oluşabilir. Bunların başında yeterli derecede ağız temizliği yapılmaması gelir. Bu kokuları gidermek için yapılması gereken belli başlı şeyler şunlardır;

-Dişlerinizi her gün en az 2 kere fırçalayın ya da ip ile temizliğini yapın. Yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalayamıyorsanız da ağzınızı su ile bolca çalkalayın.

-Diş hekimine yılda en az 1 kere giderek bakım yaptırın.

-Ağzınızı sürekli nemli tutun.  Eğer ağzınızın nemli olmadığını düşünüyorsanız su için ya da şekersiz sakın çiğneyin.  Eğer sakız çiğnemek istemezseniz çiğ maydanoz da çiğneyebilirsiniz.

-Ağızda oluşan bakterileri gidermek için hidrojen peroksit (soluk mavi renkli bileşik) ile ılık suyu karıştırarak 1 dakika boyunca ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

-Takma protez diş kullanıyorsunuz, sık sık temizliklerini yapın.

-Yemek kırıntılarının diş aralarında kalmaması için yiyecekleri çok çiğneyin.

Yukarıdakileri uyguladığınızda ağız kokunuz hissedilir biçimde azalacaktır. Eğer ki hala şiddetli bir ağız kokusu ile karşı karşıyaysanız, mutlaka bir diş hekimine danışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.