Mısır Piramitleri ve Dikili Taşlar

Tarihte çok eski dönemlerde inşa edilen ve günümüze kadar ayakta kalan bu yapılar birçok sırrı içinde barındırmaktadır. Mısır bölgesinde firavunlar döneminde inşa edilmiş ve onların mezarları olarak kullanılmıştır. Mısır’da çok sayıda piramit bulunmaktadır. O piramitlerin nasıl yapıldığı bilinmemektedir. Yapımında çalışan işçiler, yapılma yöntemini söylememeleri için öldürülmüştür. Bu olay sayesinde günümüze kadar nasıl yapıldığı anlaşılamamıştır. O dönemdeki teknolojik sıkıntılar göz önüne alındığında imkânsız gibi görünmektedir. İç ve dış mimarisi olarak görenleri hayretlere düşürecek boyutlardadır.


Bazı rivayetlere göre de günümüzden binlerce yıl önce yaşamış mısır topluluğu elektriği kullanmıştır. Elektriği elde etmede piramitler başrol oynamaktadır. Bu elektrik kullanımı kayaçlardan yararlanılarak yapılmıştır. Piramitlerin dışı yalıtkan kireç taşlarından iç kısımlar ise iletken granitten yapılmıştır. Yer altı sularının akışıyla elektrik üretilmiş granitler sayesinde taşınmıştır. O dönemlerde aydınlatma ateşle yapılmaktadır. Buna karşılık piramitlerde ne bir ateş kalıntısı ne de bir duman lekesine rastlanır. Bu da elektrik kullanılma tezini daha da güçlendirmektedir. Peki bu piramitler nasıl yapılmıştır. Bir başka rivayete göre de bu piramitler yapılırken malzemeler kum havuzlarından yardım alınmıştır. Şuan İstanbul’da bulunan dikili taşlar da bu yöntemle dikilmiştir. Dolu bir kum havuzunun dibine çentik oluşturulması kumun boşaltılarak çentiğe takılması sağlanmış ve az bir kuvvetle ayağa dikilmiştir. Mısırlıların gravürlerinde çizdikleri dikkatle incelendiğinde ellerinde tuttuklar şeyin bir el feneri olduğunu görmek içten bile değildir.

 Mısır Piramitleri ve Dikili Taşlar
Mısır Piramitleri ve Dikili Taşlar

“Mısır Piramitleri ve Dikili Taşlar” için 1 yorum

  1. hilanges – O piramitler ki orada iiansnn gucunu degil aklini gorursunuz.O piramitler ki onlar ormanlarla kapli ve camur deryalarina yapilmadi.Orada kumlar vardir ki su ile beslenir.O kum ki buyuk kovalar ile camur halde tasindi.Kurudugunda kocaman bir tas oluverdi.Koseleri islendi.İsi biten her tas insani yukarilara yukseltti.Her tas gibi yukarida ki insan kus gibi kuculdu.O kum ki ruzgarla onu yikmak istedi.Baktiginda ruzgarida kestigini gorursun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.