Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir ?

yesil-erigin-faydalari

Baharın geldiğini açan rengârenk çiçeklerden ve ağaçların tomurcuklanıp sonra adeta gelinlik giymiş gibi beyaza bürünmelerinden anlıyoruz. Ayrıca her mevsim geçişinde olduğu gibi birtakım değişiklikler başlıyor hayatımızda; kışlık giysilerin yerini yazlıklar alıyor, her evde bahar temizliği telaşı başlıyor, haliyle sofralarımızda da yazlık meyve-sebzeler tüketilmeye başlanıyor. İşte yazın yaklaştığının ilk habercisi olan erik de bahar ve yaz aylarında bolca tükettiğimiz bu meyvelerden biri. Kütür kütür yediğimiz yeşil eriğin faydaları saymakla bitmiyor.


İçinde bolca c vitamini olduğunu zaten bildiğimiz erikte ayrıca; göz ve cilt için büyük önemi olan a vitamini, k vitamini, magnezyum, potasyum ve sodyum mineralleri önemli ölçüde bulunmakta. Bunun dışında demir açısından da fazlasıyla zengin olan erik içinde barındırdığı liflerden dolayı sindirim sistemi için büyük önem taşıyor. Bu vitamin ve mineraller sayesinde yeşil erik; demir eksikliğini önler, kırmızı kan hücrelerinin eksikliğini ve anemiyi önler, kan şekerini olumlu açıdan etkilediği için kilo vermenin sürekliliğinde ve dengeli olmasında yardımcı olur. Bunun dışında görme sorunlarını, astım, soğuk algınlığı, öksürük, akciğer kanseri gibi rahatsızlıkları da önler.

Son yapılan araştırmalarda erikteki antioksidan özelliğinin yaban mersininden daha fazla olduğu görülmüş ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu gözlemlenmiştir. Yaz gelmeden forma girmek isteyenler de yeşil eriğin faydalarından yararlanıp fit ve sıkı bir vücuda sahip olabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.