Kivinin Faydaları Nelerdir ?

kivinin-faydalari

Uzmanlar yıllardır meyve ve sebzelerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırıyor, bilinen yüzlerce faydanın üzerine her gün yenileri ekleniyor. Yararları saymakla bitmeyen bu meyvelerden biri de kivi. Anavatanı “Yangste” adı verilen vadi olan bu meyve dünyaya buradan 1900’lü yıllarda yayılmıştır.


Kivinin faydalarından bahsedecek olursak; bağışıklık sistemini güçlendirir, içinde bulunan pektin maddesi sayesinde vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Solunum yolu hastalıklarında da etkilidir ve astım, öksürük gibi sorunlara da iyi gelir. Kandaki yağ oranını düşürüp, kan basıncını düzenlemede etkili olan kivi kılcal damarların yapısını da güçlendirir. Kanseri önlemede de önemli etkileri bulunur. Kivinin ayrıca çocukların yaşamış olduğu kronik öksürük ya da gece öksürüğü, hapşırma, burun akıntısı, nefes darlığı gibi sorunlara da iyi geldiği gözlenmiştir. Kivinin faydaları üzerine yapılan araştırmalardan birinde 3 hafta boyunca kivi yedirilen gönüllülerdeki mevcut DNA zararının oldukça aza indiği görülmüştür. Ayrıca kan sulandırıcı özelliğinden dolayı kalp ve damar sağlığında da önemli rol oynar. Lif açısından da zengin olduğundan sindirimi kolaylaştırma etkisi de kivinin faydaları arasında yer alır.

Turunçgillerden 4–5 kat daha fazla c vitamini içeren kivinin bir tanesi kişinin günlük c vitamini ihtiyacını karşılar. Ne kadar yararlı olursa olsun her şeyin aşırısının zararlı olduğu unutulmamalı ve aşırı tüketilen kivinin de kişide alerjik reaksiyonlara yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.