Kerevizin Faydaları Nelerdir ?

kereviz

Son yıllarda ülkemizde de modern tıbba büyük ilgi duyulmaya başlanmıştır. Bu açıdan kereviz diyet listelerinin vazgeçilmez sebzesi olmasının yanında kalp-damar hastalıklarının tedavileri için de tam olarak etkili bir sebzedir. Yapılan bazı çalışmalar sonucu antioksidan olma özelliği kanıtlanıp birçok hastalığa şifa olduğu kesin olarak bilinmektedir. Bu antioksidan özelliğini içerdiği bazı vitaminler ve mineraller ile kazandığı savunulmaktadır. Örneğin kerevizde bulunan A, C ve B vitaminleri ve fosfor, çinko ve bakır gibi minerallerin yanında K vitami bakımından en zengin olan  bu bitkinin tedavi edici özellikteki besin değerini arttırmaktadır.


Kerevizin faydalarını fiziksel ve psikolojik olarak ikiye ayırabiliriz. Fiziksel faydaları arasında en başta karaciğeri temizleme özelliği gelmektedir. Kereviz karaciğeri ve kanı temizleyerek onun daha düzenli ve uzun ömürlü çalışmasını sağlar. Kereviz aynı zamanda midenin güçlenmesinde de etkin rol oynamaktadır. Mideyi güçlendirirken iştah açıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Böbrek taşı düşürülmesini kolaylaştırıcı ve idrar sökücü özelliği kerevizin faydaları arasında üst sıralarda yer alır. Romatizmanın tedavisinde büyük bir role sahip olan kereviz aynı zamanda en can sıkıcı ağrılardan biri olan baş ağrılarının giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Psikolojik olarak da kerevizin faydaları göz ardı edilemeyecek oranda yüksektir. Öncelikle kereviz vücutta uyarıcı olma özelliğine sahiptir. Kanımızda bulunan stres hormanları kerevizin bu uyarıcı etkisiyle azalarak vücuttaki yorgunluğun büyük oranda atılmasına ve sinirlerin yatıştırılmasına yardımcı olarak kuvvet kazandırır. Cinsel gücün artmasında da bu yolla etkili olmaktadır. Bunun yanısıra, kereviz tüketiminin unutkanlığa da büyük oranda çözüm olduğu savunulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.