Elmanın Faydaları Nelerdir ?

elmanin-faydalari

Elmanın faydaları saymakla bitmiyor. Gün geçtikçe bu öğrendiğimiz faydalara bir yenisi daha ekleniyor. Uzmanlar her öğünden sonra bir adet elma tüketmemizi öneriyor. Şimdi elmanın faydalarına hep birlikte bakalım:
Elmanın bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Dolayısıyla bu meyveyi her mevsimde tüketme şansımız vardır. Hepimizin bildiği üzere meyveleri kabuğuyla tüketmek sağlığımız açısından daha faydalı olacaktır. Elmayı soymadan yediğimiz takdirde, vücudumuz çeşitli lifleri ve vitaminleri kazanma imkanı bulacaktır. Lif açısından oldukça zengin olan elma;
Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan lif pektin sayesinde kötü kolesterolü düşürürken aynı zamanda iyi kolesterol oranını yükseltir.

Tok tutar. Bunun nedeni, elmanın içeriğinde bol miktarda lif bulunmasından kaynaklanır.
Diyabet riskini azaltır. Yapılan birçok araştırmada elmanın içeriğindeki antosiyaninlerin tip 2 diyabet ilerleyişini durdurduğu gözlemlenmiştir.


Solunum sorunlarını engeller. Her gün bir adet elma tüketmek, içeriğindeki “quercetin” adlı anti-oksidan sayesinde akciğer fonksiyonlarının daha düzenli çalışmasını sağlar. 2007’de yapılan araştırmalarda gebelikte sık miktarda elma tüketen annelerin çocuklarında astım gelişme oranının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Griple savaşır. Kış aylarının en büyük çilesi olan gripten kurtulmanın etkili yollarından biridir. Elma, içeriğinde bulunan B ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Vücut direncini artırır. Kış aylarında gribe karşı dayanıklılık kazanmanın en doğal yöntemi elma tüketmektir.
Beynin işlevini artırır. İçeriğinde bulunan asetilkolin sayesinde sinir hücrelerinde bulunan bağlantıyı sağlar. Dolayısıyla son yılların en büyük sağlık problemlerinden biri olan Alzheimer hastalığına, hafızayı destekleyerek karşı koyar.

Kanser hücrelerine karşı savaşır. Avrupa’da 2004 yılında bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre elma, günümüzde sık rastlanılan bir kanser türü olan kolon kanserini önlemeye karşı oldukça etkilidir. İlerleyen yıllarda yapılan bir diğer araştırmada da yine kadınlarda sıkça görülen meme kanseriyle savaşmaya yardımcı olduğu söylenmektedir.

Birçok derde deva olan elmanın faydaları saymakla bitmiyor. Kolesterol, kabızlık gibi sorunları da gideren elma, zayıflamak için de alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Her gün bir adet elma tüketmek bir çok hastalığa karşı etkin rol oynarken, sağlıklı bir hayat sürdürmemizi de sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.