Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir ?

bitki-caylari-faydalari

Alternatif tıp denilince akla ilk gelen ürün bitki çayıdır. Çoğu kişinin ismini bile bilmediği bitkiler birçok hastalığa çare olabilmektedir. Sağlık dışında beden sporlarında da kullanılan bitki çaylarının yüzlerce faydası vardır.


Ülkemizde en çok kullanılan bitki çayı olan yeşil çay genel olarak kilo verdirici özelliği ile bilinmektedir. Ancak sadece içilerek kilo verdiren bir bitki olmadığını herkes bilmeyebilir. Doğru diyet ve düzenli egzersiz ile beraber kullanılmaz ise zayıflamanıza çok fayda sağlamaz. Yeşil çay içerdiği kafein nedeniyle de fazla tüketilmemelidir. Aksi takdirde uyku ve çarpıntı problemlerine neden olabilmektedir. Bitki çaylarının içerisinde en çok tüketilen diğer bir ürün olan ada çayının ise en bilinen özelliği sindirim ve solunum sistemine faydalı olmasıdır. Soğuk algınlığına karşı birebir olan ada çayı aynı zamanda mide bulantısı, gaz gibi problemlere de iyi gelmektedir. Her bitki çayında olduğu gibi ada çayı da fazla tüketilmemelidir. Uzmanlar, özellikle hamile bayanların ada çayı tüketiminde çok dikkatli olması gerektiklerini belirtmektedirler. Yine, en çok bilinen elma çayı ise kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi ile bilinmektedir. Nefes darlığını giderir, yorgunluğunuzu alır ve hazmı kolaylaştırır.

Bilinçli ve uzman kontrolünde kullanılacak olan her bitki çayının insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Aksine faydası olan bu çayların içerisine farklı aromalar katarak damak tadınıza uygun hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.