Doğru Beslenmenin Yolları Nelerdir ?

saglikli-dogal-beslenme

Gün içerisinde, yaşamımızı sürdürmek adına besin tüketimi yapmamız gerekmektedir. Ancak besin tüketimi yaparken, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenmeyapabilmek için, insanlar tükettikleri besinlerin kalori düzeylerine, içerdikleri vitamin, mineral ve
protein miktarlarına ve yeterli miktarda sıvı tüketimine dikkat etmelidirler. Tüm bunlara dikkat edildiğinde ve düzenli beslenme yapıldığında, yaşam kalitesi de yükselmektedir.


Sağlıklı beslenme yapmak isteyen insanlar, sabah kalktıklarında asla kahvaltılarını eksik etmemelidirler. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve insanı gün içerisinde zinde ve enerjik tutmak için mutlaka gereklidir. Hafızanın güçlenmesine de önemli derecede katkı sağlayan kahvaltı öğünü, protein ağırlıklı olmalıdır. (Süt, yumurta, peynir vs.) Kalsiyum, B1, B2 ve A vitaminleri ve fosfor açısından zengin olan kahvaltı, başlangıç öğünüdür ve midenin gece boyu aç kalmasından sonra doldurulduğu zamandır. Bu sebeple sağlıklı beslenme konusunda, kahvaltı ilk sırada yer alır. Öğle yemeğinde sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Ancak öğle yemeğinde özellikle oturarak çalışanlar için çok yağlı besinler tüketmemeleri önerilmektedir. Akşam yemeğinde de genellikle az yağlı besinler tüketilmesi ve yeşil sebzelere ağırlık verilmesi, etin ızgarada tercih edilmesi,sağlıklıbeslenmeaçısından doğru bir karar olacaktır.

Sağlıklı beslenmede, doymuş yağlardan uzak durarak daha çok doymamış yağlara ve tahıl grubuna yönelik beslenme yapılmalıdır. Sağlıklı beslenme, insanömrünü uzatır ve hayat kalitesini yükseltir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.