Beslenmede Suyun Önemi

suyun-faydalari

Doğal yaşamın ve hayatımızın en önemli yapıtaşlarından birisi sudur. Su hayatımızın tüm safhalarında var olan belli başlı besinler içinde en önemlisidir. Susuz en fazla birkaç gün hayatta kalabiliriz. Vücudumuz için çok değerli olan suyu mümkün olduğunca çok tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır. Vücut faaliyetleri sırasında kaybedilen suyu farklı şekillerde tekrar yerine koymamız gerekir. Su içerek, meyve sularıyla, besinlerle, mineral sularıyla vb. vücudun su oranını normal düzeylerde tutmak önemlidir.

Beslenmede suyun önemi yadsınamaz. Vücut faaliyetleri açısından suyun ayrı bir yeri vardır. Sindirimin ağızda başladığı düşünülürse çiğneme sırasında suyun ne kadar gerekli olduğu özellikle katı gıdaların alınmasında daha çok ortaya çıkar. Suyun bir diğer fonksiyonu da besinlerin midedeki sindirimi esnasında mide özsularına yardımcı olmaktır. Suyun bundan sonraki görevi parçalanan besinlerin bağırsaklarda ve böbreklerde emiliminde görülür. Boşaltım sisteminin düzgün çalışmasında da suyun önemi göz ardı edilemez. Yine böbrek taşı oluşmaması ve sağlıklı böbrekler için suyun bol tüketilmesi gerekir.


Vücudun her anında suyun belli başlı rolleri vardır. Hücrelere oksijen, protein ve vitaminin taşınması suyla olur. Yine emilim sonrasında arta kalan maddelerin vücuttan atılması da suyun önderliğinde gerçekleşir. Beslenmede suyun önemi bunlarla sınırlı değildir. Az su tüketilmesi durumunda sindirim ve emilim sonrası vücutta tutulan tuz oranı artar. Bu da yüksek tansiyona davetiye çıkarır.Sıcak ya da soğuk günlerde vücut ısısını dengelemek için de suya ihtiyaç vardır. Eklem bölgelerinde kayganlığın sağlanmasında da suyun yardımcı işlevi vardır.

Mineralli suların tüketilmesi de vücut için çok önemlidir. Kalsiyum ve magnezyumca zengin sular vücudumuzda belli başlı organlar için hayati önem taşır. Çok kalsiyum güçlü kemikler demektir. Yine kalbin, sinir sisteminin ve kasların düzgün çalışmasında kalsiyum etkin rol oynar. Magnezyum hem kemikler hem dişler için önemlidir. Ayrıca kaslar işlevi sırasında magnezyuma ihtiyaç duyar.Beslenmede suyun önemi oldukça fazladır. Yetişkin bir insan günde en az 2 litre su içmelidir. Susadığımızı hissetmeden bol su içmek sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.