Arabalı Marmaray Nasıl Olacak ?

5305e14c8f67be13a8ed39f6

Henüz Marmaray’a alışamamıştık fakat şimdi de Arabalı Marmaray ortaya çıktı. İstanbul’daki yoğun trafiğe bir çare bulmak için sürekli çözüm aranıyor. En uygun çözümünü Arabalı Marmaray olacağı söylentiler arasında. Köprüdeki trafiği azaltmak için denizin altı kullanılacak.”Marmaray’ın arabalı versiyonu” da denilen Avrasya Tüneli, Kazlıçeşme-Göztepe arasına inşa ediliyor.Haydarpaşa’daki şantiyede, 35 metre derinliğinde ve 30 metre eninde başlangıç noktası oluşturuldu.

Proje için geliştirilen tünel açma makinaları “TBM” adı verilen köstebek önümüzdeki günlerde sahaya inecek ve kazıya başlayacak.


“TBM” denilen köstebek, denizin 106 metre derinliğine inerek tünel açacak. İki katlı olarak planlanan tünelin 5.4 kilometresi deniz tabanının altından geçecek ve toplam 14.6 kilometrelik bir güzergahı kapsayacak. Proje kapsamında sahil yolu 8 şeride çıkarılarak genişletilecek.Her iki yakada tünel girişlerine gişeler konulacak.

Tünele Haydarpaşa’dan girenler denizin altından geçip, Avrupa yakasında Tarihi Yarımada’da yüzeye çıkacak. Marmaray’ın 1 km paralelinde yapılan Avrasya Tüneli’nin mevcut trafik yoğunluğunu hafifletmesi hedefleniyor.

Bu tünelle Kazlıçeşme – Göztepe arası 100 dakika yerine denizin altından araçla 15 dakikada geçilebilecek. Denizaltı karayolu yani Avrasya Tüneli’nin 2015’in mayısında bitirilmesi planlanıyor. Seçimlere yetiştirilmeye çalıştırıp halka gözdağı vermek isteyen hükümet bakalım İstanbulun bu yoğun trafiğine çare bulabilecek mi ?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.