Adet Sancılarıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Beautiful woman having a stomachache

 


Adet sancısı üreme dönemi içinde olan kadınların hemen hemen %60’ının yaşadığı bir sorundur. Bu sorun eğer günlük hayatı ciddi düzeyde etkilemeye başlarsa premenstrüel sendrom adını alır ve tedavi gerektirir. Ancak adet dönemlerinin birkaç gün öncesinde yaşanmaya başlayan ve reglin yaklaşık üçüncü gününde etkileri hafiflemeye başlayan göğüslerde şişkinlik, karın ağrısı, kasıklarda ağrı ve sızı, gerginlik, huysuzluk gibi durumlar oldukça yaygındır ve basit birkaç önlem alınarak etkilerinin hafifletilmesi mümkündür.

Eğer doğuştan şanslı olan o kadınlardan değilseniz ve regl dönemi sizin için sancılı geçiyorsa bu durumu tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur. Ancak adet sancısı için etkili olan kimi ağrı kesicileri reglinizden 1 ya da 2 gün önce uygun dozda kullanmaya başlarsanız bu ağrıların önüne büyük oranda geçebilirsiniz. Ağrılı adet dönemi için kullanacağınız ilaçlar konusunda mutlaka eczacınıza danışmanız ve evde hazırda bulunan ilaçları bilinçsizce kullanmamanız çok önemlidir. Özellikle aspirin tarzı ilaçların adet döneminde kullanılması ağrılarınızı azaltsa dahi kanı sulandırma özellikleri olduğundan zor zamanlar geçirmenize sebep olabilirler.

Karın ve ayak bölgesini sıcak tutmak regl sancısı için alınabilecek en etkili önlemlerden biridir. Bu nedenle özellikle regl dönemlerinizde mutlaka atlet ve çorap giymeye özen göstermelisiniz. Eğer dayanılmaz ağrılarınız varsa karın bölgenizi bir sıcak su torbasıyla sıcak tutma yoluna da gidebilirsiniz. Ancak bu yöntemin ısıdan dolayı bölgedeki damarları genişletme riski olduğundan yalnızca ağrının gerçekten yoğunlaştığı zamanlarda nadir olarak uygulanmalıdır.

Spor yapmak da adet sancılarını azaltıcı bir etkiye sahiptir. Regl ağrısı çektiğiniz dönemlerde iki günde bir belinizi ve karnınızı zorlamayacak, kolay ve hafif egzersizleri en az 15 dakika uygularsanız ağılarınızın giderek azaldığını ve vücudunuzun daha esnek ve rahat hissettiğini fark edersiniz.

Geceleri yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ılık süt sizi rahatlatacak ve regl sancıları konusunda da yardımcı olacaktır. Eğer bir bardak ılık sütün içine bir çay kaşığı bal karıştırarak uyumadan önce tüketirseniz çok daha rahat bir uyku çekecek ve ertesi güne çok daha huzurlu uyanacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.