Menopoz Döneminde Beslenme

menopoz-donemi-beslenme

Menopoz döneminde kadınlar hormanal olarak büyük değişiklik yaşadıkları için bu durum onların fazla kilo almalarına neden olacaktır. O yüzden menopoz döneminde beslenme şekline çok dikkat etmek gerekir. Bu dönemi en iyi şekilde atlatabilmek için hayatınızın her döneminde kalsiyum alımına çok özen göstermelisiniz. Kemik yapısının bozularak gerileme gösterdiği bu dönemde aldığınız kalsiyum miktarı kemik erimesi hastalığının önüne geçecektir.
Günlük protein ihtiyacını karşılayarak et ürünleri yerine kuru baklagilleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Eğer et ürünlerini tüketmeyi tercih ediyorsanız yağsız bir şekilde haşlayarak ya da fırında kızartarak bu besin kaynağını tüketmeye özen göstermelisiniz. Sağlığınız için bu besin kaynağını tüketirken fazla yağ kullanımından uzak durmanız gerekmektedir. Aksi takdirde damar ve kalp hastalığı riskinin arttığı bu dönemde hastalıklara karşı açık hale gelebilirsiniz.


Menopoz döneminde beslenme şeklinizin çok sağlıklı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız meyve ve sebze tüketimine çok önem vermelisiniz. Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri tüketerek ağır olan gıdalardan uzak durmalısınız. Hazır gıdalar ve asitli içeceklerden uzaklaşarak yapacağınız beslenme şekli fazla kilo almanıza engel olacaktır. Sigara ve alkol gibi zarar verici maddelerin kullanımını azaltarak menopoz döneminde beslenme düzeninizi en iyi seviyelere taşıyabilirsiniz. Ayrıca şeker ve tuz gibi besinlerin kullanımını azaltarak vücudunuza zararlı maddelerin girmesini azaltabilirsiniz. Bu dönem boyunca yapacağınız yürüyüşler sizin için büyük yarar sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.