İdeal Kilo Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

ideal-kilo

 


İdeal kilo aslında yalnızca diyet yapan kişiler için önemli olan bir parametre değildir. Sağlıklı bir hayat sürmek için kişinin ideal kilosuna aşağı yukarı yakın bir kiloyu düzenli olarak koruması gerekir. İdeal kilonuz yaşınız, cinsiyetiniz, günlük aktivite miktarınız, boyunuz, genetik özellikleriniz gibi pek çok faktör dikkate alınarak hesaplanması gereken önemli bir ölçüdür. Bu nedenle internette kolayca bulunan ideal kilo hesaplama cetvelleri size belli bir fikir verseler de aslında çok da güvenilir oldukları söylenemez. Bu tarz hesaplayıcılar yapıları gereği yalnızca yaşınızı, boyunuzu, mevcut kilonuzu ve nadir olarak da günlük aktivite miktarınızı baz alarak size belli bir ideal kilo sunarlar.

İdeal kilonun belirlenmesinde izlenebilecek en güvenilir yöntem eczanelerde ve diyetisyenlerde bulunan elektronik tartı aletlerini kullanmaktır. Bir eczaneye gidip ücretsiz olarak da yararlanabileceğiniz bu tartılar size basit bir yöntemle hesaplanmış ideal kilonuz yerine vücudunuzdaki ağırlığın ne kadarının yağ ne kadarının kas olduğu, yağsız vücut ağırlığı oranınızın ne olduğu, nasıl bir vücut tipi sahibi olduğunuz gibi bilgileri de sağlayacaktır. Ayrıca bu tartılar genelde evde kullanılanlardan daha hassas olduklarından mevcut vücut ağırlığınızı daha doğru olarak ölçeceklerdir. Böyle bir yöntemle günlük olarak kaç kalori yaktığınızı; kilonuzu korumak, sağlıklı kilo vermek veya almak için kaç kalorilik bir diyet programı uygulamanız gerektiğini de öğrenebilirsiniz. En uygun olanı bu ölçümü bir diyetisyene yaptırıp ardından da günlük kalori ihtiyacı durumunuza göre hazırlanmış bir diyet listesi hazırlatmaktır.

İdeal kilonuzun en çok etkilendiği faktörler yaşınız, boyunuz ve günlük aktivite miktarınız ve metabolizma hızınızdır. Sizinle aynı kiloda, aynı boyda ve aynı yaş grubunda bulunan birinin bazal metabolizma hızı sizinkinden yüksekse kilo vermesi çok daha kolay olabilir. Böyle bir durumda ağır diyetlere girişmekten ziyade metabolizmayı hızlandıracak bir spor ve beslenme programı oluşturmak çok daha etkili olacaktır. Ayrıca 20’li yaşlardaki kilo verme hızıyla 50’li yaşlardakinin aynı olmayacağını da unutmamak gerekir. Yaşınız ilerledikçe metabolizmanız da ne kadar dikkat ederseniz edin yavaşlar. Burada önemli olan doğaya karşı gelmeye çalışmak yerine uzman tavsiyelerinden de yararlanarak yaşınıza uygun düzenli bir beslenme ve spor programı sürdürmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.