Uyku Düzenini Sağlamanın Yolları

uyku-düzenini-sağlama-yolları

 


Kimilerinin zamandan çalmak olarak değerlendiği ve değiştirmeye çalıştıkları ortalama 6 ila 8 saatlik uyku düzeni aslında tüm günlük faaliyetlerimiz ile zihin ve beden sağlığımızın temelidir. Uyku sırasında hem zihin, hem de beden dinlenir ve ertesi gün verimli ve dinç olmaya hazırlanır. Hafta sonu veya uzun süreli tatiller gibi durumlarda uyku saatleri biraz sapmaya uğrasa da genel olarak düzenli bir uyku rutini tutturmak oldukça önemlidir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda uyku düzensizliği benzeri uyku bozukluğu şikâyetlerinin oldukça arttığı gözlemlenmiştir. Ancak bu noktada uyku bozukluğunun ne olduğunu kesin bir çizgiyle belirlemek gerekir. Gece saat 3 gibi yatıp öğlen saatlerine kadar uyumak, ya da sabaha karşı uyuyup öğleden sonra uyanmak uyku bozukluğuna değil uyku düzensizliğine işarettir. Uyku düzensizliğinin nedeni ise fizyolojik rahatsızlıklardan çok kişinin yaşam tarzı ve tercihleriyle ilgilidir. Eğer geç kalktığınız bir günün gecesinde iradenizi zorlayıp uyumaz ve ertesi geceye kadar dayanıp 22:00 veya 23:00 gibi makul bir saatte yatarsanız uyku düzensizliğinizi giderebilirsiniz. Uyku bozuklukları ise kişinin kendi iradesini zorlamasıyla düzeltilemezler ve mutlaka bir uzmana görünülmesini gerektirirler.

Gün içerisinde uygun miktarda şekerleme yapmak; kişinin ideal bir uyku düzeni tutturmasına yardımcı olur. Ancak bu şekerlemelerin ölen 13:00 ile 15:00 arasında ve en fazla 30 dakika olacak şekilde yapılmalıdır. Bu tarz bir şekerleme gün içinde daha enerjik olmanıza yardımcı olacak ve zihinsel aktivitelerinizi de canlandıracaktır. Şekerleme yatmaya yakın akşam saatlerinde yapılır ya da süresi çok uzun tutulursa gece uykuya dalmayı zorlaştırarak size yarardan çok zarar getirecektir.

Akşam ve gece saatlerinde yaptığımız aktiviteler ve tükettiğimiz besinler uyku düzenimiz açısından son derece belirleyicidir. Eğer akşam yemeği geç saatlere denk geldiyse mideyi rahatsız edebilecek ağır yiyeceklerden mutlaka kaçınılmalı, mümkünse yemekten yarım saat sonra bir şişe maden suyu tüketilmelidir. Yatağa gitmeden 2 saat önce ise meyve dâhil her türlü gıdanın tüketimi kesilmelidir.

İdeal uyku düzenini tutturmak için dikkat edilmesi gereken bir nokta da gece kaç saat uyunmuş olursa olsun sabah aynı saatte kalkmaktır. Yani normalde geceleri 01:00 gibi uyuyup 7 saatlik bir uyku sonrası sabah 08:00’da uyanıyorsanız gece 03:00’da yattığınız bir gecenin sabahında da kendinizi zorlayıp saat 09:00 olmadan mutlaka yataktan çıkmalısınız. Bu konu çok önemli olmakla birlikte hafta sonlarında en fazla 1 saat olmak üzere daha geç kalkılması bir sorun yaratmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.