Makyajın Püf Noktaları Nelerdir ?

Makeup artist applying eyeshadow

Makyaj her kadının daha bakımlı ve daha kusursuz görünmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle doğru yapılan makyajlar var olan kusurları da örterek her kadının olduğundan daha güzel görünmesini sağlarken yanlış yapılan makyajlar ne yazık ki ortaya çok kötü bir görüntü çıkmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı makyaj yapılırken bazı püf noktaların bilinmesi gerekmektedir. Makyajın püf noktalarından bahsetmek gerekirse; makyaja başlanmadan önce mutlaka tene uygun olan tonlara karar verilmesi gerekmektedir.


Daha sonrasında makyaj sonrasında tenin pürüzsüz görünmesi adına öncelikle cilt bir nemlendirici krem ile nemlendirilmeli ve sonrasında ciltte var olan kusurları örtmesi adına cilt tipine uygun olan bir fondöten kullanılmalıdır. Yüze fondöten sürüldükten sonra var olan parlaklığın giderilmesi ve makyajın sabitlenmesi için toz pudra kullanılmalıdır. Pudra sürüldükten sonra makyajda en önemli bölge olan gözlere sıra gelir. Kişinin tenine ve saçına uygun olarak far seçimi yapılır ve göz makyajına başlanır. Çeşitli gölgelendirmeler ile gözler olduğundan daha derin, buğulu ve büyük gösterilebilir. Son dönemlerde oldukça fazla kullanılmaya başlayan takma kirpikler ile de göz makyajı daha dikkat çekici bir hale gelmektedir. İnce dudaklara dudak kalemi ile çerçeve çekilerek dudaklar daha dolgun hale gelebilir.

Bunların dışında makyajın püf noktaları olarak gölgelendirme oyunlarından bahsedilebilir. Gölgelendirmeler ile burnun daha ufak görünmesi, elmacık kemiklerinin daha belirginleştirilmesi gibi teknikler uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.