İdeal Kahvaltı Menüsü Nasıl Olmalıdır?

ideal-kahvaltı

 


Günün tartışmasız en önemli öğünü olan kahvaltı aynı zamanda bireyler tarafından en çok geçiştirilen öğündür. Kahvaltı yapmak kişinin güne sağlıklı ve zinde başlamasına yardımcı olduğu gibi gün içinde yaşanabilecek enerji düşüşlerini de önler ve verimliliği arttırır. Üstelik kilomuza dikkat ediyorsak şeker veya karbonhidrat içeren ürünleri az miktarda da olsa korkmadan tüketebileceğimiz en sağlıklı öğün kahvaltıdır. İdeal kahvaltı içinde hemen hemen her besin grubundan parçalar bulundurulmalı, besleyici ve doyurucu olmalıdır. Aç olunmadığı gerekçesiyle kahve ya da bir parça meyveyle geçirilen kahvaltı ilk başta yeterli gibi görünse de günün geri kalanında kişinin daha fazla acıkıp zararlı ürünlere yönelmesine ve dengesinin bozulmasına neden olacaktır.

Kahvaltı menüsü içerisinde mutlaka peynir, zeytin gibi temel kahvaltılık ürünler ve domates, salatalık gibi sebzeler bulunmalıdır. Bunların yanında 1 ya da 2 dilim kepek, çavdar ya da tam buğday ekmeği tüketilmeli, beyaz ekmekten uzak durulmalı ve ekmeğe kesinlikle yağ sürülmemelidir. Bir çay kaşığı kadar reçel ya da balın ise zararı olmayacaktır. Sağlıklı kahvaltı için içecek olarak siyah çay yerine bitki çayı veya süt tercih edilebilir. Siyah çaydan vazgeçemiyorsanız da çayınızı mutlaka açık ve birkaç damla limonlu tüketmelisiniz. Ayrıca kahvaltıda 1 elma ya da 1 mandalina gibi bir porsiyon meyve tüketmek oldukça sağlıklıdır. Üstelik bahsettiğimiz ideal kahvaltı diyet programlarına da kolaylıkla uyarlanabilir. Peynirinizi yarım yağlı, zeytinlerinizi tuzsuz tercih ederek ve 1 dilim ekmek yerine bir kahve fincanı kadar ceviz içi tüketerek kilo vermenize de yardımcı olacak bir kahvaltı menüsü hazırlamış olursunuz. Bunların yanında diyet yapanlar da dâhil olmak üzere her bireyin haftanın en az 3 günü kahvaltıda bir adet haşlanmış yumurta tüketmesi şarttır. Rafadan veya kayısı yumurta tercih edilmemelidir. Eğer haşlanmış yumurtadan hoşlanmıyorsanız üzerine çok az zeytinyağı gezdirip biraz da limon sıkarak biraz zeytin ve maydanozla beraber salata gibi tüketebilirsiniz. Haftanın bir günü keyif olarak kendinize çok az zeytinyağıyla ve 2 yumurtayla hazırlanmış sebzeli bir omlet hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı kahvaltı için önemli olan bir diğer nokta da kahvaltının saatidir. Yukarıda bahsettiğimiz türden bir kahvaltı sabah en geç 09.00’da tüketilmiş olmalıdır. Eğer öğlene yakın uyandıysanız ve geç bir kahvaltı yapacaksanız bir bardak yarım yağlı süt ile kuru meyveli müsliyi karıştırarak daha hafif ve besleyici bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ancak bu durum kesinlikle alışkanlık haline gelmemeli ve mümkün olduğunca erken saatte kahvaltı edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.