B Vitamininin Faydaları Nelerdir ?

b-vitamini

Vitaminler vücudumuz için gerekli olan organik bileşiklerdir. Vitaminler yağda eriyenler ve suda eriyenler olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Suda eriyen vitaminler grubunun da geniş bir kısmını B vitaminleri oluşturmaktadır. Ayrıca B vitamini vücutta sentezlenemeyen ancak dışarıdan vücuda alınabilen vitamin grubudur ve B1, B2, B3, B5, B6, B11 ve B12 olmak üzere yedi çeşidi bulunmaktadır.


B vitamininin faydaları saymakla bitmiyor. Bunlardan B1 vitamini tahıllar, sığır eti ve bira mayasında bulunur. Şeker hastalığı ve doku sertleşmesine karşı koruyucudur. B2 vitamini yeşil sebze ve meyvelerde bulunur. İşlevi deriyi ve gözleri korumaktır. B3 vitamini baklagiller, kabak, incir ve hurmada bulunur. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar. Birçok besinde bulunan B5 vitamini yoğun olarak sakatatlar ve ekmekte bulunur,  büyüme ve gelişmeye katkı sağlamaktadır. B6 vitamini muz, avokado ve ıspanakta bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin sentezine yardımcıdır. B11 vitamini ıspanak, muz ve portakalda bulunmakta  ve sinir sistemi gelişiminde aktif rol almaktadır. Son olarak B12 vitamini ise sakatatlar, balık, süt, yumurtada bulunarak, besinlerle ya da sigara yolu ile vücuda alınan siyanürü etkisiz hale getirir. Depresyonu, kas kasılmalarını ve sinir iltihaplarını da önlediği bilinmektedir.
B vitamininin faydaları bilinip ve ihtiyaca göre tüketildiği takdirde, vücut için ihtiyaç olan temel bileşikler sağlanmış olacak ve belirli hastalık riskleri büyük oranda azalacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.