Sağlığınız ve Formunuz İçin Mutlaka Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

My beautiful picture

 


Sağlıklı bir beslenme programı için tüm besin gruplarından az da olsa tüketmek gereklidir. Yalnızca protein ya da karbonhidrat ağırlıklı olan, yağ ve şeker gibi besinleri dışlayan diyet listeleri kesinlikle sağlıksızdır ve başarıya ulaşamazlar. Ancak dünya üzerinde öyle yiyecekler vardır ki hem sağlıklı yaşam sürdürmek, hem de form korumak adına uzak durulmaları gerekir.

Patates kızartması ve patates cipsine hepimiz bayılırız. Ancak bu yiyecekler içerilerindeki yanmış yağlar nedeniyle yalnızca kilo vermek isteyenler için değil, ideal kilodaki kişiler için de oldukça zararlıdır. Bunun yerine patatesleri ince ince doğrayıp bir kapta 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağıyla karıştırdıktan sonra yağlı pişirme kâğıdıyla fırına verebilirsiniz. Bu yemek hem sağlık açısından çok daha iyi olacak, hem de tat olarak patates kızartmasını aratmayacaktır.

Light, tatlandırıcıyla hazırlanmış ya da sıfır şekerli olsalar bile kola, gazoz gibi gazlı içecekler her türlü bünye için son derece sakıncalıdır. Her gün tüketilen bir bardak light kola dahi hem sağlığınıza zarar verecek, hem de vücudunuzun formunun bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca bu tarz içecekler yerine ev yapımı doğal buzlu çay veya maden suyu gibi sıvılar almayı tercih etmenizde fayda var.

Beyaz un, şeker ve ekmek kilo surunu olmayanların dahi sağlıklı yaşam adına tüketmekten vazgeçmeleri gereken gıdalardır. Dünyaca ünlü uzmanların tavsiyesi bunların yerine kepek veya buğday unu, esmer şeker, tahıl ekmeği gibi ürünlerin tercih edilmesi gerektiği yönündedir.

Beyaz ya da kırmızı olsun et yemek her insanın ihtiyacıdır. Diyet amacıyla eti tamamen hayatınızdan çıkarmanız çok yanlış bir davranış olacaktır. Ancak marketlerde satılan dilimlenip paketlenmiş sucuk, sosis, jambon gibi işlenmiş et ürünleri kesinlikle tüketilmemelidir. Bu tarz ürünlerin içine raf ömrünün uzaması adına birçok katkı maddesi e gereğinden çok daha fazla yağ eklenmektedir. Bunun yerine güvenilir ve sertifikalı bir kasaptan yağlı bölgeleri ayıklanmış işlenmemiş et satın alabilirsiniz.

Başta hazır çorbalar olmak üzere hazır gıdaların çok mecbur kalınmadıkça tüketilmeleri önerilmemektedir. Hızlı bir şekilde karın doyurmak amacıyla üretilen bu gıdaların içinde koruyucu, renklendirici, tatlandırıcı ve kıvam arttırıcı gibi pek çok doğal olmayan katkı maddesi bulunmaktadır. Özellikle hazır çorbaların besleyiciliklerinin veya faydalarının evde yapılanlarla uzaktan yakından alakası yoktur. Bu nedenle mümkün olduğunca her yemeğin evde hazırlanmış olanı tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.