Evde Uygulanabilecek Pratik Tırnak Bakımı Yöntemleri

tırnak-bakımı

tırnak-bakımı

 


Tırnaklarımız vücudumuzun en hassas ve en kolay yıpranan bölgelerindendir. Alakasız görülse dahi sağlıksız bir beslenme tarzı veya yorgunluk gibi etkenler bile tırnaklarımızın güçsüzleşmesine, sararmasına ve kolayca kırılmasına yol açar. Özellikle tırnak kırılması kadınların canını sıkan bir durumdur. Bu nedenle tırnakların bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. İyi bir tırnak bakımı için ise sanılanın aksine pahalı kozmetiklere veya güzellik salonunda harcanacak saatlere ihtiyaç yoktur. Evde kolayca bulunabilecek malzemelerle ve günde yalnızca birkaç dakika ayırarak sağlıklı tırnaklar elde etmek hiç de zor değildir.

Özellikle sigara kullanıyorsanız tırnaklarınızın rengi zamanla beyazdan sarıya dönecek ve giderek koyulaşacaktır. Ayrıca bu durumun yaşanması için tek neden sigara kullanımı değildir. Sürekli olarak oje süren ve tırnaklarını yeterince havalandırmayan kişilerde de tırnak sararması durumuna çok sık rastlanır. Bu durumu önlemek için ojelerinizi en az 2 günde bir çıkararak tırnaklarınızı havalandırmanız şarttır. Eğer işiniz gereği oje sürmeniz zorunlu görünüyorsa en azından ojelerinizi her gece çıkarıp sabah baştan sürebilirsiniz. Ojelerinizi temizlemek için asetonsuz oje çıkarıcı tarzı nispeten daha zararsız ürünler kullanmak da tırnaklarınızın sararmasını geciktirecektir. Eğer bu sorun çoktan karşınıza çıktıysa bir miktar beyazlatıcı diş macununu birkaç damla limonla karıştırıp bu karışımı tırnaklarınıza uygulayın ve 15 ila 20 dakika sonra ellerinizi ılık suyla durulayın. Yapımı oldukça kolay olan bu tırnak kürü her gün uygulandığında bir hafta içinde gözle görülür bir tırnak beyazlatma etkisi yaratacaktır.

Demir veya vitamin eksikliği, tırnakların deterjan benzeri yıpratıcı maddelere sürekli maruz kalması, dengesiz beslenme gibi pek çok durum tırnak kırılması sorununu ortaya çıkarabilir. Bu sorundan kurtulmak için öncelikle vücudumuza yeterli vitamin ve minerali aldığımızdan emin olmalıyız. Eğer tırnaklarınız yine de kolayca kırılıyorsa aktarlarda da bulabileceğiniz doğal el kremleri arasından birini kullanabilir ya da evde kendiniz bir tırnak bakımı karışımı hazırlayabilirsiniz. Derince bir kabın içine ellerinizi içine koyabileceğiniz kadar ılık su doldurun. Bu suya yarım limon suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tutam da tuz ekleyin. Ardından ellerinizi bu suyun içinde mümkün olduğu kadar bekletin. Bu yöntem 15 ila 20 dakika arası bir süreyle haftada 3 gün uygulanırsa hem ellerinize yumuşaklık, hem de tırnaklarınıza güç ve sağlık kazandıracaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.