Elektronik Eşya Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

elektronik-eşya-alırken-dikkat-edilmesi-gerekenler

 

Günümüzde teknoloji hepimizin başını döndüren bir hızla ilerliyor. Akıllı cep telefonları, tabletler, A sınıfı beyaz eşyalar, elektrikli ev aletleri gibi hayatı kolaylaştıran pek çok ürün piyasaya çıkıyor ve çok kısa zamanda yeni modeller üretiliyor. Elbette teknolojinin nimetlerinden yararlanmak hayatın bir gereği, ancak piyasanın bu kadar büyüyüp çeşitlendiği şu günlerde elektronik eşya alınırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas olmak hayal kırıklığına uğramamak için oldukça önemli.


Öncelikle elektronik eşyalar mutlaka Türkiye ve Dünya standartlarında kontrol edilmiş ve TSE, ISO gibi kurumlardan kalite belgesi almış olmalılardır. Böyle ürünlerin de bozuk veya sorunlu çıkma olasılığı olmasına rağmen kelepir ürünlere göre çok daha azdır. Ayrıca üründe herhangi bir sorun olduğunda güvenilir ve uzman bir yetkili servise başvurma olanağınız da olacaktır.

Garanti belgesi bir cihaz ya da eşyayla yaşadığınız herhangi bir sorunda kurtarıcınız olacaktır. Bu nedenle elektronik eşya alırken garanti belgesinin süresini ve kapsamını iyice inceleyip size yakın yetkili servisleri öğrenmeye çalışın.

Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında eşyanın enerji sınıfı oldukça önemli bir noktadır. Bütçenizi biraz zorlayıp yeni buzdolabı ya da bulaşık makinenizi A, A+ veya A++ enerji sınıfından seçerseniz uzun vadede elektrikten büyük ölçüde tasarruf edersiniz.

İster cep telefonu veya bilgisayar gibi aletler, ister elektrikli beyaz eşya olsun; benzerlerinden aşırı derecede daha ucuz olan hiçbir ürün yeteri kadar kaliteli değildir. Markalar arasında fiyatlar konusunda farklılık olabilir ancak piyasa fiyatı 800 ila 1100 lira arasında olan bir ürün 500 liraya satılıyorsa o ürüne mutlaka şüpheyle yaklaşın, hatta hiç yaklaşmayın.

Eğer farklı markaların ürünlerini satan spotçu tarzı bir yerden alışveriş yapacaksanız satıcının alacağınız ürün hakkında gerekli bilgileri eksiksiz olarak elinde bulundurduğundan emin olun ve detaylı bir bilgilendirme talep edin. Eğer dikkatli davranırsanız bu tarz yerlerde piyasanın bir miktar altında fiyatlarla iyi kalitede elektrikli eşyalar bulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.