Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflamanın Yolları

sağlıklı-zayıflama

 


Sürekli diyet yapmaya karar verip başlıyor fakat asla sonunu getiremiyorsanız bu kesinlikle sizin suçunuz değil. Hızlı kilo verme niyetiyle başlanan pek çok şok diyetin uygulanması son derece zor ve sağlıksızdır. Üstelik bir şekilde şok diyetler uygulayıp kilo verseniz bile diyeti bıraktığınız anda verdiğiniz kiloları hızla geri almaya başlarsınız. Üstelik sağlıksız bir diyetin sonunda hem verdiğinizden daha fazla kiloyu geri alabilir, hem vücudunuzun şeklini bozabilir, hem de ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sağlıklı diyet denildiğinde akla ilk gelen özellik uygulanabilirlik olmalıdır. Üç gün boyunca bile zor katlandığınız diyetlerin sağlıklı hiçbir yanı yoktur. Doğru diyet mutlaka uzun süre sürdürülebilir ve yaşam tarzına adapte edilebilir olmalıdır. Kilo verme çoğu insan için uzun ve emek isteyen bir süreçtir. Sağlıklı kilo vermek için her besin grubundan parçalar içeren ve sizi asla aç bırakmayan belli bir beslenme programı uygulamak ve küçük kaçamaklar dışında oldukça uzun süre bu programa sadık kalmak gerekir. Unutmayın ki sağlıklı bir diyetle bir haftada en fazla bir kilo kaybetmek mümkündür ve bu miktar son derece yeterlidir.

Spor olmadan bir diyetin başarıya ulaşması hemen hemen imkânsızdır. Özellikle hızlı kilo vermek isteniyorsa diyet programı mutlaka kondisyonunuza uygun bir spor programıyla birleştirilmelidir. Eğer hiç spor yapmayan biriyseniz haftanın üç günü evde yapacağınız yarım saatlik basit egzersizler veya haftada dört gün akşam yemeği sonrası çıkılacak 30-40 dakikalık yürüyüşler bile sizin için büyük bir fark yaratacaktır. Kilo verme hevesiyle kesinlikle kişinin yapısına ve kondisyonuna uymayan ağır bir spor programı uygulanmamalıdır. Spor zamana yayılmalı, hareketler ve süreler adım adım uzatılmalı ve haftanın en az 2 günü vücut mutlaka ama mutlaka dinlendirilmelidir.

Sağlıklı zayıflama için kilit önemdeki bir diğer nokta da düzenli olarak su içmektir. Sağlıklı diyet programları size şeker ve yağ dâhil hiçbir besin grubunu tamamen yasaklamazlar, ancak gazlı içecekler bu konuda bir istisnadır. Günlük sıvı ihtiyacını kola, gazoz gibi içeceklerden karşılamak son derece zararlıdır. Ne kadar light veya şekeri azaltılmış ya da tatlandırıcıyla hazırlanmış olurlarsa olsunlar bu içecekler her zayıflama programı için baş düşmanlardır. Günlük sıvı ihtiyacınızı bunların yerine günde en az 2 litre su ve aralarda yeşil çay, maden suyu gibi içeceklerle tamamlamanız sizin için kat be kat daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.