Osmanlı Padişahları Nasıl Öldü ?

osmanli-padisahlari-nasil-oldu

Son zamanların revaçta konularından olan Osmanlı Padişahları günümüzde çok konuşulmaya devam ediyor. Muhteşem Yüzyıl dizisi ile büyük bir ilgi odağı olan Osmanlı Padişahları, bir çok Televizyon kanalında farklı dönemleri yansıtan dizilerle İnsanların karşısında çıkmakta.

Osmanlı İmparatorluğunda bir çok Padişah gelip geçti ve hepsinin birbirinden ayrı ölüm hikayeleri ve entrikaları vardı.Sırayla bu padişahların ne şekilde öldüklerini göreceğiz.

Osman Gazi

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Gazi 1326’da kalp yetmezliğinden öldü.

Orhan Gazi


82 yaşındayken felç yüzünden 1362’de öldü.

I.Murad

Birinci Kosova Savaşı’nın sonunda, Sırp Kralı Lazar’ın damadı Miloş Obroneviç padişahın huzuruna çıkdığı sırada göğsünde sakladığı hançeri Birinci Murad’a saplayarak sultanı şehit etti.

Yıldırım Bayezid

En büyük Osmanlı komutanlarından olan Yıldırım Bayezid 1402’de Ankara Muharebesi’nde Timur’a esir düşmüştü. İçine düştüğü durumu hazmedemeyen padişah, yüzüğündeki zehiri içerek 8 Mart 1403’te Akşehir’de intihar etti.

II. Murad

Şiddetli bir baş ağrısı sebebiyle yatağa düştü ve üç gün sonra 3 Şubat 1451’de öldü. Ölüm sebebi beyin kanaması veya beyindeki bir tümördür.

Fatih Sultan Mehmet

Osmanlı tarihinin en gizemli ölümü Fatih Sultan Mehmet’inkidir. Fatih Sultan Mehmet, Mayıs 1481’de Mısır Memlük Devleti üzerine sefere çıktı. Gebze yakınlarında hastalanınca Başhekimi Lari müdahale etti, ancak Şehabedin Tekindağ ve başka bilim adamları da sultanın ölümünün eceliyle olduğu, zehirlenmediğini savundular. Bütün araştırmalara rağmen Fatih’in ölümündeki sır çözülemedi.

II. Bayezid

Muhtemelen Yavuz Sultan Selim ileride bir taht kavgasını çıkmasını önlemek için babasını zehirlemişti.

Yavuz Sultan Selim

21 Eylül 1520’yi 22 Eylül’e bağlayan gece kanserden vefat etti.

Kanuni Sultan Süleyman

1566’da Sigetvar Kuşatmasının son günü 6/7 Eylül gecesi beyin kanamasından öldü.

II.Selim

1574’te göğüs boşluğunda meydana gelen kanama yüzünden öldü. İddialara göre bir hamamda düşüp, yaralanmıştı.

I.Mustafa

Osmanlı tarihinde tek ‘Deli’ padişah olan Sultan Mustafa 1623’te tahttan indirildikten sonra 20 Ocak 1639’da bir sara nöbeti sırasında öldü.

IV.Murad

Ölüm nedeni üzerine iki ayrı iddia vardır. Batılı kaynaklar sirozdan, Osmanlı kaynakları ise damla hastalığından öldüğünü iddia ederler. 8 Şubat 1640 gecesi öldü.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.