Tasarruf Etmek İçin İzlenebilecek Basit Yöntemler

tasarruf-etmenin-yolları

 

Tasarruf yapmayı hepimiz isteriz ve kimi zaman bu yolda kumbara kullanmak, her ay belli bir parayı bankaya yatırmak gibi adımlar atarız ancak başarılı olamayız. Saklanan az miktardaki paraya mutlaka ihtiyaç duyulur ve bu noktada tasarruf biter. Oysa ki oldukça basit tasarruf yapma yolları mevcuttur. Önerilerimizden yalnızca birkaçını uygulamanız durumunda para biriktirmek sizin için bir çocuk oyuncağına dönüşecek.


Kredi kartı kullanmaktan mümkün olabildiğince uzak durun. Tasarruf etmek için harcamalarınızda banka kartlarını veya nakit parayı tercih edin. Eğer mutlaka ihtiyacınız varsa tek bir kredi kartı alın, daha fazlası için kesinlikle başvurmayın. Cazip taksit ve ödeme seçenekleriyle size gönderilen kredi kartlarını geri çevirin.

Alışverişe mutlaka tok karınla çıkın. İlk duyuşta kulağa garip gelen bu öneri aslında tasarruf yapmak için olmazsa olmaz yöntemlerden biridir. Karnınız aç olduğunda sepetinizi ihtiyacınız olmayan bir çok ıvır zıvırla doldurur ve hem kesenize, hem de formunuza zarar vermiş olursunuz. Tok karna yapacağınız market alışverişinde ise çok daha yerinde kararlar verebilirsiniz.

Evinizdeki herhangi bir eşya kullanılamayacak duruma gelmeden asla yenisini almayın. Eğer gerçekten para biriktirmek istiyorsanız örneğin kanepenizin görünümünden sıkıldığınızda yeni bir kanepe almak yerine eskisinin kumaşını bir döşemecide değiştirebilirsiniz.

Çalışma odaları dışında evinizin her yerindeki ampulleri tasarruf ampulleri ile değiştirin. Tek bir faturadaki tasarruf gözünüze küçük görünebilir ancak bir yıla vurulduğunda oldukça fazla birikim yaptığınızı fark edeceksiniz. Aynı şekilde suyu da idareli kullanın. Banyoda sabunlanırken veya saçınızı şampuanlarken suyun miktarını azaltın. Banyodan yalnızca birkaç saniye için bile ayrılmanız gerekse suyu kesinlikle açık bırakmayın. 2 parça da olsa bulaşıklarınızı elde yıkamayıp biriktirerek bulaşık makinesinde yıkayın ve sudan tasarruf edin. Doğalgaz giderlerinizi düşürmek için kullanmadığınız odaların vanalarını mutlaka kapatın. Gece yatarken kombinizin ayarını mümkün olduğu kadar düşürün. Radyatörlerin önüne ısının odaya yayılmasını engelleyecek geniş yüzeyli eşyalar yerleştirmekten sakının.

Yemek yapmayı bilmiyorsanız mutlaka öğrenin ve market alışverişinize ara acıkmalarda tüketebileceğiniz meyve, sebze, galeta gibi gıdalar alın. Mümkün olduğunca evde yemek yiyin, dışarıda acıkma ihtimalinize karşı çantanızda bir meyve veya birkaç bisküvi bulundurun. Bu şekilde gıda harcamalarından ciddi şekilde tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.

Bayat ekmekleri çöpe atmak yerine değerlendirin. Tek bir ekmeğin fiyatı az görünse de hemen her gün ekmeğe harcama yaptığınızı unutmayın. Bayat ekmeklerinizi kızartarak tüketebilir veya internetten bayat ekmekle yapılabilecek lezzsetli yemek tarifleri araştırarak tasarruf yapma yolları arasından birini daha gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.