Gökhan Özoğuz Kimdir?

gökhan-özoğuz-kimdir

gökhan-özoğuz-kimdir

 


Türkiye’nin en ünlü punk rock gruplarından Athena’nın solisti Gökhan Özoğuz 11 Ekim 1976 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ünlü solistin ailesi ile aslen Gaziantep’lidir. Athena Gökhan olarak hafızalara kazınan Özoğuz müzikle ilgilenmeye 14 yaşında gitar çalarak başlamıştır. İkiz kardeşi Hakan Özoğuz ile birlikte bir grup kurma düşüncesinin tohumları da bu yıllarda atılmıştır.

Gökhan Özoğuz profesyonel müzik eğitimi almamıştır, kendisi de “alaylı” bir müzisyen olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Athena grubunu beraber kurduğu Hakan ise müzik eğitimi almıştır. İkilinin gençlik yıllarının oldukça çılgın geçtiğini söylemek mümkün. Yaptıkları müziğin tarzı gereği sık sık barlarda sahne alan ikili ilk Türkçe albümleri olan Holigan’ı 1998 yılında çıkarmışlardır.

2014 yılı itibariyle Gökhan Özoğuz hala Athena grubunun solistliğini yapmaktadır. Grubun eski elemanları arasında Alican Tezer, Ozan Musluoğlu ve Burak Gürpınar gibi ünlü müzisyenler de yer almıştır. Grubun şu anki üyeleri ise Gökhan ve Hakan Özoğuz, Umut Arabacı, Sinan Tınar ve Emre Ataker’dir. Son albüm olan Pis (2010) da bu kadroyla çıkmıştır. Athena’nın en sevilen şarkıları arasında “Yaşamak Var Ya”, “Palavra”, “Öpücük”, “For Real”, “Kime Ne” ve “Serseri Mayın” gibi parçalar bulunmaktadır. Grup 2004 yılında “For Real”la Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmış ve 4.lük elde etmiştir. Aynı zamanda “12 Dev Adam” şarkısı da grubun spora olan ilgisinin ve desteğinin kanıtı niteliğindedir.

Gökhan Özoğuz 2013-2014 televizyon sezonunda Acun Ilıcalı’nın sunuculuğunu üstlendiği O Ses Türkiye yarışmasında jüri koltuğuna oturunca lakapları arasına bir de O Ses Gökhan eklenmiştir. Yarışmada sempatik tavırları ve samimiyetiyle beğeni kazanan sanatçı bu sayede punk müziğe aşina olmayan pek çok kesime de bu müzik tarzını sevdirmeyi başarmıştır. Özoğuz; uzun süreli bir beraberlik yaşadığı Melis Ülken ile 2012 yılında evlenmiş 3 Temmuz 2013 tarihinde çiftin bir kız çocukları olmuştur.

Sanat kariyerini müzisyenlikle sınırlı tutmayan Özoğuz ayrıca 2002-2006 yılları arasında O Şimdi Asker, O Şimdi Mahkum ve Tramvay isimli filmlerde rol almıştır. Sanatçının 90’ların ünlü dizisi Tatlı Kaçıklar’da da kısa süreli bir konuk oyunculuk deneyimi olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.