Paintball Nedir ? Paintball Oyunu Kuralları Nelerdir ?

paintball-nasil-oynanir

Paintball, bir “takım ve strateji” oyunudur.

Paintball’da her oyuncunun yüzünde, kırılmaz camlı özel bir maskesi ve elinde ise özel, gazlı silahları(marker diye tabir edilir) vardır.

Bu silahlar görünümleriyle gerçek silahları andırır, ancak farklı olarak bunlar öldüren mermiler değil; boyayan kapsüller atar. Kapsüller görünüm olarak misketten farklı degildir, üstleri plastik benzeri (ilaç kapsüllerindeki malzemenin aynısı) bir malzeme kaplı olan bu malzeme, doğa dostudur ve çevreyi kirletmeden kendiliğinden yokolur. Kapsülün içindeki boya ise gıda boyasıdır; yani doğaya ve insanlara zararlı değildir, ayrıca giysilerden de ıslak bir bezle dahi kolayca çıkabilir.


Oyunun temel kuralı çok basittir; boyanan oyuncu oyundan çıkar; yani o oyun için “ölür”. Tabi sadece yeni oyun başlayana kadar.

Oyunun amacı ise verilen görevi gerçekleştirmektir! Buna “senaryoyu uygulamak” denir. Amacınız; belli bir süre içinde karşı takımın kalesindeki bayrağı ele geçirmek, bir rehineyi kurtarmak, başkanınızı güvenli bir şekilde hedefe ulaştırmak, karşı takımın tamamını elemek, tek başına vurulmadan kalan son kişi olmaya çalışmak, bir kaçağı yakalamak, bir tepeyi savunmak, bir köprüyü uçurmak veya ikili timlere ayrılıp diger timleri elemek, gibi bir çok seçenekten oluşabilir.

Oyun oyna sırasında hakemler sürekli olarak oyunun akışını kontrol ederler ve kuralların uygulanmasını sağlarlar.

Oyun Kuralları
Asağıdaki kurallar uluslararası paintball kurallarının amatör oyuncular için basitleştirilmiş halidir.

1. Bir boya topu üzerinize çarpıp patladığında “vuruldum” diyerek oyun dışı kaldığınızı belli edersiniz ve en yakın güvenli bölgeden oyun sahasının dışına çıkarsınız. Bunu yapmadığınız takdirde takımınız ceza puanı alır.
2. Üzerinizde patlayan boyanın büyüklüğü eğer bir bozuk paradan küçükse buna “sıyrık” denir. Aynı zamanda başka bir yerden üzerinize sıçrayan veya bulaşan boyaya da “sprey” denir. Her iki durumda da hakem sizi oyunda tutabilir ya da üzerinizdeki boya miktarina bakarak oyun dışına alabilir.
3. Eğer vurduğunuzu düşündüğünüz bir oyuncu oyuna devam ediyorsa en yakınınızdaki hakeme o oyuncuyu gösterip, “paintcheck” veya “vurdum” diyerek o oyuncuyu kontrol ettirebilirsiniz.
4. Oyun esnasında herhangi bir problemle karşılaştığınızda (CO2 tüpünüzün bitmesi vb.) “kontrol” diyerek size en yakın hakemden yardım isteyebilirsiniz.
5. Hem “paintcheck” hem de “kontrol” durumlarında kontrol edilen oyuncuya “etkisiz” denilir. Bu esnada bu oyuncuya ateş edilmez ve bu oyuncu da ateş edemez. Her iki durumda da yapılan vuruşlar geçersiz sayılır.
6. Herhangi bir sebepten dolayı oyunun durduğu süre zarfında oyuncular yerlerini değiştiremezler.
7. Oyun esnasında oyuncular aralarında her türlü malzeme alışverışini yapabilirler fakat oyun dışı kalmış bir oyuncudan malzeme alamazlar.
8. Oyuncular oyun alanının güvenlik bantlarıyla belirtilmiş sınırlarından dışarı çıkamazlar. Çıkarlarsa oyun dışı kalmış sayılırlar.
9. Oyun dışı kalmış oyuncular söz veya hareketlerle karşı takım oyuncularının yerlerini veya niyetlerini belli edemezler.
10. Paintball oyunundan önce veya oyun esnasında alkol alınması yasaktır.

Güvenlik Kuralları
1. Oyun alanının içerisinde koruyucu maskeleri çıkarmak kesinlikle yasaktır.
2. Oyun alanının dışında silahlarin emniyet kilitleri kapalı tutulmalıdır.
3. Oyun esnasında rakip takım oyuncularıyla itme, çekme gibi her türlü fiziksel temas yasaktır.
4. Rakibe namluyu dayayarak ya da benzeri şekilde yaralayıcı şekilde ateş etmek yasaktır.
5. Oyun dışı kalmış, teslim olmuş, veya hakemler tarafından kontrol edilen oyunculara ve hakemlere ateş etmek yasaktır. Aynı zamanda güvenli bölgelerdeki insanlara doğru da ateş edilmemelidir.
6. CO2 tüpünüz bittiğinde veya tüple ilgili bir problem oluştuğunda – ki bu çok küçük bir ihtimaldir, hakemlerden yardım isteyiniz. Karbondioksit dondurucu bir gaz olduğundan, uzun süre temas ettiği bölgede lokal donmaya yol açabilir.
7. Paintball oyununu Paintsign ‘in size vereceği üniformalarla veya vücudunuzu tamamen örten kıyafetlerle oynamalısınız.

paintball-nasil-oynanir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.