Coumadin Kullanımı ve İnr Değerinin Ayarlanması

k_558778_1349009008

k_558778_1349009008

Coumadin pıhtı önler bir ilaç olur bunu da warfadin adı pıhtılaşmayı önleyici bir madde ile sağlamaktadır. Zentiva adlı firma tarafından üretilen ilaç halk arasında “kan sulandırıcı” ya da “kan cıvıtıcı” olarak da bilinir. Özellikle kanın pıhtılaşmasının düşürülmek istendiği durumlarda kullanılır ve dolaşım sisteminde oluşabilecek olası bir pıhtıyı engelleme amacı taşır. K vitaminini antagonize eder ve çalışma prensibi de bu şekildedir. Bu yüzden çok fazla kullanımında hastaya k vitamini verilerek yan etkileri ortadan kaldırılabilir.


Coumadin kullanmak zordur çünkü diğer ilaçlarla ve özellikle yediğimiz yemeklerle çokça etkileşime girer. Özellikle k vitamini içeren marul gibi yeşil sebzeler Coumadin’i tolere eder. Bu yüzden Coumadin kullanıcılarının kanındaki INR (inr) değerleri düzenli olarak ölçülür.

Normal bir insanda inr değeri 1 civarlarında iken Coumadin kullanması gereken hastalarda bu değer genellikle 2-3 arasında olmalıdır. Bu değeri doktorunuz belirler ve dozlama yine doktor tarafından haftalık ya da on günde bir yapılmalıdır. Kabaca söylemek gerekirse ne kadar Coumadin kullanırsanız Inr değeriniz o kadar yükselecektir ama artık doğrusal olmaz. Yani inr değerinin yükselmesini beklerken bir bakmışsınız değer düşmüş; inr nin düşmesini beklerken de bir bakmışsınız değer artmış olabilir. Bu yüzden mümkünse ölçtürdüğünüz inr değerlerini (ve aptt ve ap değerlerini) mümkünse düzenli olarak tarihleriyle birlikte not almanızda fayda var.

INR değeri sağlık ocaklarında ölçülmez bu nedenle mutlaka bir hastaneye başvurmalısınız.

“Coumadin Kullanımı ve İnr Değerinin Ayarlanması” için 5 yorum

  1. Bende 20 yaşındayım ve aort kapağımdan ameliyat oldum. Kapakçığım değişti. Hayatım boyunca kullanıcam bu ilacı fakat hiç te sorun etmek istemiyorum. Çünkü ne kötü halde olan insanlar var, Allah hepsine şifa versin. İlaçlar psikolojinizi bozabilir fakat yaş ilerledikçe alışıcaz hepimiz. Dermansız dert vermesin Rabbim, Şükür ki bi çaresi var ve sağlığımız iyi.

    Kadir Çetin :)

  2. böbrek nakli hastasıyım kalp kapakçık az çalışıyormuş cerrahpaşa hastanesinde tedavi görüyorum komedin ilaç kullanıyorum bu ilacı hiç sevmiyorum başka ilaç varmıdır.hasta yaşamak çok zor bunu yaşayan bilir.selamlar

    1. bende akçiğer de kan pıhtıdı atım benim inr bugün 2.57 çıktı çok iyi ben komadın kulanıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.