Watergate Skandalı Nedir?

nixon

Watergate Skandalı ortaya çıkardığı sonuçlar ve gerçekleşme şekliyle Amerika Birleşik Devletleri Tarihinde bir ilktir. 1972-74 yılları arasında gerçekleşen olaylar silsilesi dönemin başkanı Richard Nixon’ın istifası ile sonuçlanmıştır.

nixon


Bu önemli olayın basit bir hırsızlık vakası ile ortaya çıkması da oldukça ilginç bir durumdur. 17 Haziran 1972’de 5 hırsızını Watergate iş merkezine girerken yakalanması ile olaylar çorap söküğü gibi gelişmiştir. Söz konusu iş merkezinde o dönem muhalefette olan Demokrat Parti’nin ofisi de bulunmaktaydı. Yapılan tahkikat sonucu yakalanan kişilerin amacının hırsızlık değil; partinin telefonlarını dinlemek için ofislere mikrofon yerleştirmek olduğu anlaşıldı.

Bu olayı aydınlatmak için Archibald Cox adlı bir savcı görevlendirildi. Savcı Beyaz Saray’da Başkan’ın bütün konuşmalarının kayıt altına alındığını öğrendi ve bu kayıtları dinlemek istediğini belirtti. Bunu üzerine Başkan Nixon savcıyı görevden almak istedi ama bunda başarılı olamayınca Adalet Bakanını görevden aldı.

ABD Yüksek Mahkemesine intikal eden olayda mahkeme Başkan’a karşı savcının talebin i destekledi ve bant kayıtlarının dinlenmesi yönünde hüküm verdi. Bu durum üzerine 8 Ağustos 1974 tarihinde televizyonda yaptığı bir konuşma ile görevinden istifa eden Nixon böylece ABD tarihinde görevinden istifa eden ilk ve tek başkan oldu.

Hukuk devleti ilkesinin önemli bir yansıması olarak kabul edilebilen bu olay Amerika Birleşik Devletleri’nde var olan Katı kuvvetler ayrılığı ilkesinin de bir kanıtıdır. Aksi bir durum söz konusu olsaydı savcı Cox’un bu seviyede ileri gitmesi düşünülemezdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.