Leonardo Da Vinci Kimdir?

da vinci

Belki de resim veya heykel denildiğinde birçok kişinin aklına gelen ilk isim Leonardo Da Vinci’dir. Floransalı bir noterin çocuğu olarak 1452’de İtalya’nın Vinci kasabasında dünyaya gelen Leonardo’nun bu denli ünlü olmasına neden olan şey ressamlık, heykeltraşlık ve bilimum sanat dallarındaki başarılarının yanı sıra matematik, fizik, astroloji, tıp gibi alanlarda da etkileyici çalışmalara imza atmış olmasıdır.

da vinci


Avrupa’nın bugünkü seviyesine ulaşmasında hemen hemen herkesçe bir milat olarak kabul edilen Rönesans ve Reform hareketlerinin oluşmasındaki katkısı da yadsınamaz olan Da Vinci bu anlamda tartışılmaz bir öneme sahiptir.

Rönesans Sanatı’nın zirve noktası olarak tanımlanan eserlerinin birçoğunun sırrı bugün dahi çözülememiş olması eserlerini yaratırken ne kadar üstün bir zekanın kullanıldığına dair güçlü kanıtlar olarak algılanmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz ününe rağmen şu ana dek bilinen sadece 5 adet yağlı boya tablosu olmasına rağmen bu alandaki öneminin tartışılmaz olması da buna önemli bir gösterge olarak nitelendirilebilir.

Ama daha önce de denildiği gibi çok büyük bir ressam olmasının yanı sıra düşüncelerindeki vizyon ve farklılıktır onu bu denli sıra dışı yapan. Leonardo Da Vinci yukarıdaki sıfatlarının yanı sıra şu anda kullanılan ve hayatımızda önemli yerlere sahip birçok icadı da gerçekleştiren kişidir aynı zamanda. Hidrolik, helikopter, uçak gibi yüksek teknolojinin önemli buluşlarını da ilk tasarlayan isim olması onu bu denli önemli yapan bir parametredir. Bunun yanında anatomi üzereni yaptığı çalışmalar insan vücudunun gerçek oranlı çizimleri vb. modern tıp alanında da ne kadar önemli olduğunun ve onun çok yönlülüğünün dolayısıyla dehasının bir göstergesidir.

1516’da İtalya’daki baskılara dayanamayarak Fransa’ya yerleşen Da Vinci 2 Mayıs 1519 tarihinde Fransa’da vefat etmiştir ve vasiyeti üzerine Fransa’daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilmiştir.

lisa

Sanatçının ünü tüm dünyaya yayılmış Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Vaftizci Yahya gibi tablolarının yanı sıra tıp alanında da Vitruvius Adamı, embriyo çalışması, kafatası çalışması gibi çalışmaları ve tank, helikopter ve uçan makine tasarıları gibi teknolojik tasarımları en önemli eserleri arasında gösterilebilir.

“Leonardo Da Vinci Kimdir?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.