En Çok Satan Kitaplar Hangileridir?

iki_sehrin_hikayesi_2011_10_29_5238

Kitaplar hayatımıza renk katan, birçok şeyi öğrenmemize vesile olan ve bunların da ötesinde algımızı mümkün olabildiğince arttıran kaynaklar olarak karşımıza çıkar.

Neredeyse var olabilecek her alanda yayımlanmış en az bir kitap mevcuttur. Bir de bunun yanı sıra ünü dünyaya yayılmış milyonlarca yüz milyonlarca basılmış ve satılmış kitaplar da mevcuttur. Bu yazımızda bir çok kaynakça yüz milyonun üzerinde satıldığı kabul edilen eserleri incelemeye çalışacağız.

iki_sehrin_hikayesi_2011_10_29_5238


The Telegraph gazetesinin haberine göre şu anda en fazla satılmış olan eser, Charles Dickens’ın 1859 yılında yayınladığı İki Şehrin Hikayesi, Fransız Devrimi’ni ve bu süreçte Paris ile Londra arasında kalan insanların incelemesini yapan bu eserin şu ana dek 200 milyon kopyasının basıldığı söylenmekte.

Bu anlamda ikinci sırada Antonie de Saint- Exupery’in eseri Küçük Prens (Le Petit Prince) gelmekte, kendisi de eski bir pilot olan Exupery’nin Sahra Çölü’ne düşen ve orada küçük bir prensle karşılaşan bir pilotun, prensle yaşadıklarını anlatan kurgusal bu kitap da 200 milyona yakın bir satış rakamına sahip.

Bu iki kitabı takip eden iki eser de J. R. R. Tolkien’e ait olan Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ve Hobbit. Kurgusal bir dünyada farklı ırklara mensup kişilerin maceralarının anlatıldığı bu eserlerden ilki 150 milyon ikincisi ise 100 milyon civarında satış rakamlarına ulaşarak bu listede yer alıyor.

hobbit

Yine yaklaşık 100 milyonluk satışıyla en çok satılan kitaplar arasında bulunan Çin Halk dilinde yazılmış en büyük eserlerden biri olan kitap 18. Yüzyılda yazılmış bir destan.

Bu sıralamada 100 milyonun üzerinde satış rakamını aşan son kitap ise polisiye romanları ile tanınan Agatha Cristie’nin dünyaca tanınmış eseri On Küçük Zenci. Christie’nin diğer eserlerine nazaran okuyucuları şaşırtan bu eser yazarın en iyi kitapları arasında gösteriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.