Teknolojide Yeni Rekabet Alanları

saat

Faaliyet gösterdiği her alanda çok geniş kitleleri peşinde sürükleyerek başarıya ulaşan Apple’ın 2013 yılında giyilebilir akıllı ürünler alanına yönelik çalışmalarına ağırlık vermesi bekleniyor. ABD kaynaklı haberlerde geçtiğimiz günlerde akıllı ayakkabı patenti için başvuru yapan Apple’ın önümüzdeki süreçte de akıllı saat alanında çalışmalarda bulunulacağı belirtildi.

saat


Wall Street Journal Gazetesi’nin haberine göre Apple bu yıldan itibaren akıllı telefonlardan farklı olarak giyilebilir akıllı ürünlere yönelen diğer firmalar ile paralel bir strateji izleyerek  bilgileri dış ortamdan toplayıp, depolayabilen ve hatta iletebilen  sensörlerin kullanıldığı ürünlerin tasarımı üzerinde çalışıyor.Bu konu üzerine yapılan yorumlar söz konusu bu akıllı ürünlerin geleceğin hakim teknolojisi olabileceği yönünde birleşiyor.

Teknoloji çevrelerinden gelen haberler de birçok firmanın bu yönde faaliyet göstermeye hazırlandığını belirtiliyor. Özellikle spor giyim firmalarının sporcuların aktivitelerini ölçebilen ürünleri ürettikleri bilinen bir durum ancak gelecek süreçte temel hedefin bu ürünleri daha efektif hale getirebilmek olacağı tahmin edilmekte.

Giyilebilir akıllı ürünlerin önümüzdeki süreçte teknoloji rekabetinde önemli bir yer tutacağı neredeyse kesin gibi bu yolda ilk adım da Google tarafından atıldı. Google Glasses adıyla ilerleyen süreçte piyasaya sunulması beklenen akıllı gözlüğün bu alanda ilk ürün olması bekleniyor. Kullanıcıların gözüne gerçekliği yükseltilmiş dijital görüntü iletebilecek ve kulaklık olmaksızın da ses aktarımı sağlanabilecek. Bu da bize mobil araçlar ve işletim sistemleri ile başlamış olan rekabetin ilerleyen süreçte artarak devam edeceğini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.