Mevsimler Nasıl Oluşur? Ekinoks Nedir?

gece-gunduz

Herkesin favori bir mevsimi vardır. Kimi yaz mevsimini sever kimisi de kışı bununla birlikte mevsimlerin değişkenliği dünya üzerinde bulunduğumuz konuma göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Mevsim, kısaca dünyanın bir yıl içerisinde farklı astrolojik konumuna göre değişen iklimsel farklılıklar olarak tanımlanabilir.

gece-gunduz


Yaşanan mevsim Dünya’nın Güneş’ göre olan astronomik konumuyla ilişkili olduğu kadar söz konusu bölgenin Dünyada üzerindeki coğrafi konumuna da bağlı olarak değişkenlik gösterir. Orta Kuşakta yer alan bölgelerde dört mevsim gözlenebilirken, Ekvator çevresinde olup Güneş ışınlarını yıl boyunca dik ve dike yakın açılarla alan yerlerde bir yıl boyunca yaz mevsimi gözlenir. Güneş ışınlarını dik bir şekilde alamayanKutup Dairesi ve çevreleri ise yıl boyunca kışı yaşar.

Mevsimler, dünyanın yörünge düzlemi ile dünyanın kendi etrafında dönmesi sonucu oluşan konumun değişmesi ile oluşur. Bir başka deyişle tam dairesel olmayıp eliptik olan Dünya yörüngesi Dünya’nın Güneş etrafında dönerken kimi zaman Güneş’e yaklaşması ve uzaklaşması şeklindeki hareketlerin etkisiyle gerçekleşir ki mevsimlerin oluşmasındaki temel etken de budur. Ayrıca Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönüşü de gece ve gündüz oluşumunu etkileyerek bu sürece dahil olur.

Eliptik düzlem üzerindeki Dünya hareketlerin tarihi belirlidir. Buna göre 21 Mart tarihi Kuzey Yarım Küre’de ilkbahar mevsiminin başlangıcı iken, aynı tarih Güney Yarım Küre için sonbaharın başlangıcıdır. Aynı şekilde 23 Eylül Kuzey Yarım Küre’de sonbaharın, Güney Yarım Kürede ise ilkbaharın başlangıcıdır. Bu iki tarihte Güneş ışınlarının Ekvator Dairesine yani Dünya’nın merkezine dik geldiği ve gece ile gündüzün eşit olduğu tarihlerdir. Bu zaman dilimlerine ekinoks denir.

Keza 21 Aralık Kuzey Yarım Küre’de kışın, Güney Yarım Küre’de ise yazın başlangıcı olarak kabul edilir. Son olarak 21 Haziran Kuzey Yarım Küre’de yazın başlangıcı iken, Güney Yarım Küre’de kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.