Körfez Savaşı Nedir? Kimler Arasında Gerçekleşmiştir? Sonuçları Nelerdir?

tank

2003’de ABD tarafından işgal edilene kadar Irak Devleti, Batılı devletlerce gerek o tarihe dek yaptıklarıyla gerekse de ileride yapabileceği hamlelerle dünyada var olan (!) barış ortamını bozabilecek en büyük tehditlerin başında gelmekteydi. Irak’ın bu kötü ünün kazanmasında birden fazla neden olsa da 1990’daki Körfez Savaşı da bu anlamda önemli bir dönüm noktası olarak tarihteki yerini kazanmıştır. Peki Körfez Savaşı neden patlak vermiştir? Tarafların nedenleri nedir? Ve sonucunda ne olmuştur?

tank


1988’de sona eren İran-Irak Savaşı sonrasında Saddam Rejimi Kuveyt’in kendisine ait olan petrolü çalmakla bu çalma sonucu da üretimi yüksek tutması nedeniyle Irak’ın zarara uğramasına neden olduğu ve bu ülkeye olan en az 50 milyar $ lık borcun silinmesini istemişti.

Bu konu üzerine yapılan görüşmelerden istenen sonuç elde edilemeyince de 2 Ağustos 1990 tarihinde Kuveyt’i işgal etti ve aynı ayın 28.’de Kuveyt’in Irak’ın 19. ili olduğunu açıkladı. Bunun üzerine BM Güvenlik Konseyi’nin 15 Ocak 1991’de aldığı Irak’ın Kuveyt’ten çekilmesi kararına Irak uymayınca bu ülkeye yönelik 17 Ocak’ta ABD öncülüğünde müttefik devletlerin bombardımanı başladı.

Bundan bir sonuç çıkmayınca 24 Şubat’ta ABD, İngiltere, Fransa gibi devletlerin öncülüğündeki müttefik kuvvetlerin Çöl Fırtınası Operasyonu başladı. Müttefik kuvvetler 100 saat gibi bir sürede Irak kuvvetlerini alt ettiler. Savaş 28 Şubat’ta müttefik devletlerin kesin zaferiyle sonuçlandı.

Savaş sonrasında Irak, Kuveyt’ten çekilmek zorunda kaldı. Savaş sonunda yaklaşık 100 bin Iraklı öldü, 50-60 civarı ise tutsak edildi. Buna rağmen müttefik güçlerin kaybı ise yaklaşık 250 civarındaydı.

“Körfez Savaşı Nedir? Kimler Arasında Gerçekleşmiştir? Sonuçları Nelerdir?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.