Dinozorlar Ne Zaman Yok Oldular?

gök

Birçok insanın aklını kurcalayan ve bilinmesi oldukça zor bir sorudur dinozorların ne zaman ve nasıl yok oldukları. Yakın zamanda yapılan bir araştırma bilim insanlarının, bu sorunun doğru cevabına yaklaştıkları yönünde güçlü bir kanıya sahip olmalarına neden oldu.

dino


Bu soruyu araştırmak üzere oluşturulan uluslararası ekip tahminen 66 milyon 38 bin yıl önce dinozorların neslinin tükendiğine yönelik bir tespitte bulundu. Yaklaşık 11 bin yıllık bir yanılma payıyla ortaya çıkan bu sonuç dinozorların neslinin tükenmesine neden olabilecek en büyük olasılık olan dünyaya çarpmış bir kuyruklu yıldız ya da gök taşı ihtimaliyle de örtüşmekte. Ayrıca Karayipler çevresindeki Yucatan’da bulunan ve 180 km çapındaki kraterinde söz konusu bu olaya ilişkili olduğu da düşünülmekte.

Chicxulub adı verilen olan bu kraterin 10 km çapındaki bir gök taşının çarpması ile oluştuğu ve çarpmanın etkisiyle dağılan parçalara hala dünyanın çeşitli yerlerinde rastlanabileceği de belirtilmekte.

Kaya ve kül örneklerinden hareketle dinozor fosillerin etrafında kuvars, iridyum gibi dünya dışı minerallerin bulunması da bu tezi destekleyen önemli göstergelerden biri olarak gösteriliyor.

gök

Doğada bulunan bir radyoaktif madde olan potasyumun zamanla çürümesi ile argona dönüşmesi sonucu yapılan argon-argon tarih tespiti adlı deney ile yapılan araştırmalarda herhangi bir maddenin ne kadar zamandır çürümekte olduğunun araştırılabileceği belirtiliyor. Söz konusu bu fosiller üzerinde yapılan araştırmalar çarpmadan önce ve sonraki süreçlere ait fosillerin bulunduğunu göstermekte.

Bu konu üzerindeki genel bir kanı da gök taşı ya da kuyruklu yıldız çarpmasının önemli bir etken olduğu ama dinozor ölümlerinin sadece bir çarpmaya bağlanmaması gerektiği yönünde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.