Brezilya Tarihi? Brezilya Hakkında Merak Edilenler

brezilya1

Brezilya, 26 eyalet ve bir federal ilçeden oluşan federal bir devlettir. Brezilya bağımsızlığını 1822 yılında Portekiz’den ayrılarak kazanmış ve bağımsız olmuştur.. 1824 yılında ilk anayasasını ilan etmiş ve devletin sistemini de meşrutiyet olarak duyurmuştur. Daha sonra 1899’da Cumhuriyet rejimine geçmiştir. Köylü ve köle ayaklanmaları Brezilya tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Brezilya tarihindeki modernleşme hareketleri Avrupa’da var olan burjuva kökenli demokratikleşme hareketlerinden farklı olarak emek kökenlidir.   Ülke 5 Ekim 1988 yılına dek yedi farklı anayasa kullanmıştır. Şu andaki mevcut anayasa devletin 8. anayasasıdır. Bu anayasaya göre Brezilya Federal Cumhuriyeti; birbirinden ayrılamaz 26 eyaletten oluşmuştur. Hakimiyet se milletindir.18-69 yaş arası okur yazar kimseler için oy kullanmak zorunludur. 70 yaşın üzerinde olan ve 16-17 yaşında olanların ve okuma yazma bilmeyenlerin ise ihtiyari bir oy kullanma hakkı mevcuttur.


brezilya1

Ülkenin yakın tarihine bakıldığında 1945 yılına dek genelde diktatöryal rejimlerin hakim olduğu gözlenmektedir. 1945-1964 arası ise Brezilya’da çok partili siyasal sistem evresi olarak nitelendirilebilir. Bu süreçte artarak devam eden ekonomik sorunlar ve politik huzursuzluklar daha sonraki 20 yıllık zaman diliminde askeri yönetimleri iş başına gelmesine vesile olmuştur. Söz konusu zaman dilimi içerisinde 3 kez askeri darbe olmuştur. Bunun yanında Latin Amerika’nın genel eğilimi üzerine sık sık işçi ve köylü ayaklanmaları da söz konusu olmuştur.

Brezilya söz konusu olduğunda çok sayıda ve çeşitlilikte siyasal partinin siyasal alanda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede birbirlerine az ya da çok benzeyen yaklaşık 20 siyasal parti vardır. Brezilya’nın şu anda uluslararası alanda giderek artan etkinliğinin arkasında ülkenin eski devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın etkisi büyüktür. Eski bir devrimci ve siyasi nedenlerle hapiste yatan Lula da Silva ülkenin büyük bir kalkınma atılımına katılmasında etkili olmuştur. 2010 yılındaki seçimlerde anayasal nedenlerden dolayı tekrar başkanlığa aday olamayan Da Silva yerini kendisi ile aynı siyasi görüşe sahip olan ve o da eski bir devrimci olan Dilma Roussef’e bırakmıştır.

“Brezilya Tarihi? Brezilya Hakkında Merak Edilenler” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.