B12 Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

b12

B 12 vitamini karaciğer, böbrekler ve diğer vücut dokularında depolanan ve suda eriyen bir vitamindir. B 12 vitamini genellikle hayvansal kaynaklı besinlerden temin edilebilen bir vitamindir. Bu nedenle genellikle beslenmeye bağlı olarak karşımıza çıkar. Ayrıca ilerleyen yaşlarda da yaşa bağlı olarak görülmesi muhtemeldir.

b12


Temel belirtileri el ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, unutkanlık, depresyon, algılama problemi ve aşırı yorgunluk şeklinde kendini belli eder. B12 vitamini eksikliği kan testi ile anlaşılabilir. Eksiklik görüldüğünde besinlerle ya da dışarıdan takviye ile çözülmeye çalışılır. B 12 vitamin özellikle hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Bunun yanı sıra deniz yosunu, mayalı soya ürünleri gibi hayvansal olmayan bazı besinlerde de bulunabilir. Ancak bu gibi ürünlerdeki B 12 vitamin değeri hem hayvansal besinlerdeki oranda olmamakta hem de bu besinlerdeki bazı enzimler de vücut için uygun olmaya bilmektedir.  B 12 vitamini eksiliği iğne ve hap şeklinde takviye imkanına sahip olan bir durumdur. Biyolojik olarak emilim sorunları nedeniyle de gözlenebilen B 12 vitamini eksikliğinde iğne yoluyla takviye daha etkilidir.

B 12 alyuvarların oluşumunda etkili olması sebebiyle kansızlıkla mücadelede önemli bir görev üstlenir. Kalp rahatsızlıklarına nende olabilen bazı enzimlerin düşürülmesinde de etkili olan vitamin bu açıdan kalp riski olanlar için de önemlidir. Ayrıca sinir sisteminin işlevini yerine getirmesinde de etkilidir. Uzun süreli eksikliği giderilmezse tamiri imkansız nörolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.