Sera Etkisi Nedir? Sera Etkisinin Sonuçları Nelerdir?

Sera etkisi, atmosferdeki karbondioksit (Co2) seviyesindeki ciddi artışların sonucu olarak dünyayı terk etmesi gereken güneş ışınlarının büyük bir kısmının atmosferde emilmesine verilen addır.

sera


Bunun sonucu olarak normal şartlar altında dünyada kalması gereken güneş ışınlarının iki katı gibi bir miktarı dünyada kalmakta ve bu da beraberinde dünyanın aşırı ısınmasına neden olmaktadır. Bu durum tarımda kullanılan ve ısının söz konusu alanda hapsedilerek tarıma uygun bir seviyeye getirilmesi için kullanılan yöntem olan seracılığa temelde çok benzediği için bu adı almaktadır.

Dünyada biriken karbondioksit sonucu dünyayı terk edemeyen güneş ışınlarının sebep olduğu sera etkisi dünya üzerinde çok önemli olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Kısa vadede ortalama dünya ısısının 1-2 derece arttığı ölçülürken 2050’lerden itibaren eğer önlem alınmazsa 5 dereceye dek yükselebileceği tahmin edilmektedir.

Aslında Küresel Isınma  olarak da bildiğimiz ve dünya üzerindeki etkisini az ya da çok hissetmeye başladığımız olgunun temelinde yatan sera gazlarının dünyada artan karbondioksit oranıyla doğru orantılı olduğu bilimsel bir gerçek bu açıdan bu olumsuz durumdan mümkün olduğunca az etkilenmek adına karbondioksit salınımını azaltmak gerekmektedir.

Bu açıdan sera etkisi ile mücadelede temel faktör karbondioksit salınımını mümkün olduğunca azaltmaya çalışarak güneş ışınlarının olması gerekenden fazla müktarda dünyada kalmasına engel olmaktır.

Bu anlamda yapılması gereken şeylerin başında yaşama ve tüketme bilincine sahip bir şekilde herkesin doğaya bıraktığı karbondioksit miktarını kontrol etmesi, alternatif enerji kaynaklarına yönelmek, çevresel sürdürülebilirliği destekleyici eylemlerde bulunmak vb. gelmektedir.

“Sera Etkisi Nedir? Sera Etkisinin Sonuçları Nelerdir?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.