2012 Aralık Ayında Sanayi Üretimi Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu 2012 yılının son sanayi üretimi büyüme endeksi  rakamları açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumunca hafta sonlarına denk gelmemesi halinde her ayın sekizinde yayınlanan ve sanayi kesiminde bulunan firmaların o ay boyunca ürettiği reel üretim miktarlarını barındıran endeks olan sanayi üretim büyüme endeksi dün yayınlandı.

080130-N-3218H-002


Buna göre sanayi üretiminin, 2012 Aralık ayında beklentinin çok üzerinde daraldığı gözlendi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Aralık ayına ilişkin açıkladığı verilere göre Türkiye’de sanayi üretimi ayında yılık bazda yüzde 3,8 daraldı. Beklenti yüzde 0,4’lük bir daralma geleceği yönündeydi. Ancak beklentilerinin neredeyse 9 katı olan bu daralma ekonomi çevrelerince hayrete neden oldu. Böylelikle toplam sanayi üretimi 2012’de ortalama yüzde 2,3 artış göstermiş oldu.

Buna göre, geçen yıl Aralık ayında önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,9 geriledi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, 2012 Aralık ayında, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 1,4, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı.

2012’nin Kasım ayında %11.4 lük bir artış göstermiş olan sanayi üretiminin aralık ayında bu denli düşüşü ekonomi çevrelerinde sert fren olarak tanımlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.