Araba nasıl sürülür ? Araba sürerken dikkat edilmesi gerekenler

araba kullanmak

araba kullanmakMerhaba Gercek Portal kullanıcıları araba sürmeyi öğretecek size kimseniz yok ve buradan araba sürmeyi öğrenecekseniz anlatmaya başlayım. Sürmek istediğiniz aracınızın manuel düz vites olduğunu var sayalım. ilk önce aracın koltuğunu, aynasını ve dikiz aynasını kendinize göre ayarlayınız. Daha sonra emniyet kemerinizi takınız ve diğer yolculara da taktırınız. Hazır olduktan sonra kontağı yarım çevirip bekleyiniz. Aracınızın kontağı yarım çevirdiğinizde yanan geçici hazırlık lambaları söndükten sonra marşa basınız ve aracınızı çalıştırmış olunuz. Hareket etmeye karar verdiğinizde el frenini indirip, sol dikiz aynasından gelen giden araç var mı diye kontrol ettikten sonra sola sinyal vererek aracı kaldırıp yola devam ediniz. Tabi buraya kadar aracınızı nasıl kaldıracağınızı, yol alacağınızı bildiğinizi varsaymıştım şimdi aracınızı nasıl kaldırırsınız onun üzerinde konuşalım.

Aracınız düz vites olduğu için debriyaj kısmını sizin yönetmeniz gerekmektedir. Arabanızda 3 tane pedal vardır. Bu pedallardan sol taraftaki debriyaj, ortadaki pedal fren sağdaki pedal ise gazdır. Arabanın titremeden veya istop ettirmeden kaldırmak istiyorsanız debriyaj ile gazın senkronizesini iyi yapmalısınız çünkü tam sonuna kadar debriyaja basarak vitesi 1. vitese takıp yavaşca debriyajdan ayağınızı çekerken sağ ayağınız ile de azar azar gaz vermelisiniz. Tam debriyaj kavradığını yani araba kalkacağını hissettiğiniz zaman ayağınızı debriyajdan biraz daha çekip tamamen kaldırmış olmalısınız ki gazı vermeye de devam ettiğiniz için araç yol almaya başlayacaktır.


emniyet kemeriEğer doğru yerde debriyaj ile gazın buluşmasını sağlayamaz iseniz aracınız istop edecek veya titreyerek kalkacaktır. Bu da arabanıza zarar vermektedir.

Arabanızın dilinden anlamanız gereklidir. Eğer sürerken arabanızın gaz göstergesinde ibre 4-5 rakamlarında yani devirli kullanmıyorsanız arabanız bağıracaktır ve vites yükselt diye adeta size yalvaracaktır. Aracınızı sürerken devirli sürmeye 2-3 rakamlarında vites yükseltmeye çalışın ve sürerken asla stress yapmayınız. Varacağınız yere 5-10 dk geç varın ama sağlam varın.

Lütfen sürüş sırasında telefonunuz ile mesajlaşma veya konuşma işlerinizi yapmayınız.

“Araba nasıl sürülür ? Araba sürerken dikkat edilmesi gerekenler” için 8 yorum

  1. ben 14 yaşındayım ama bikere piknikte sürmüştüm araba 50 metreye kadar nasıl kullanılır öğreteyim size en soldaki debriyaj ortadaki fren sağdaki gaz ilk önce arabayı çalıştırın sonuna kadar debriyaja basın vitesin boşta olduguna emin olun sonra 1 vites getirin ayağınızı kaldırın debriyajdan veya gaza azar azar basın :) dediklerim bukadar ama eğer debriyajla gaz buluşmasını sağlamasa ozaman arabanız istop edebilir

  2. volla ben arabayı 1. vıteste 2. viteste 3.viteste 6500 e kadar zorlatıyom hatta 2. viteste 1.4 arbayla( broadway) 2. viteste 80 km hıza ulastım. devir saati 70 de idi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.