Virüsler 6. Sınıf Konu Anlatımı

virüsler
Bir Hücreli Bile Olmayan Varlıklar
VİRÜSLER
Virüs dilimize Latince’den gelmiştir. Latince zehir anlamına gelmektedir. Uzun süre bilim adamları tarafından keşfedilememiştir. Meydana getirdiği hastalıkların bakterilerden bilinmiştir.
Virüs; Bakterilerden daha küçük, çoğalmak için başka bir hücreye girmek zorunda olan varlıklara verilen addır.
VİRÜSÜN YAPISI
Bir virüsün yapısı sadece dışta bir protein kılıf ve içerisinde nükleik asitten meydana gelir. Herhangi bir organelleri ve enzimleri olmadığı için normal bir hücre gibi yaşamlarını sürdürmeleri olanaksızdır.
Yaşamsal bir faaliyet gösterebilmeleri için (örneğin üreme) mutlaka bir canlı içerisine girmeleri gerekir.
Hücre dışında ise kristal halde bulunur. Bu yüzden bilim adamları tarafından cansızlık ile canlılık arasında geçiş formu olarak kabul edilir.
VİRÜS ÇEŞİTLERİ
Virüsler; küre, çubuk ve elips şeklinde olabilirler. Bulundukları nükleik asit tek çeşittir. Yani ya sadece DNA da yada sadece RNA da bulunurlar.Ve sadece belirli hücrelere girerler.
Örneğin bir kuduz virüsü sadece beyin hücrelerine, uçuk virüsü ise sadece ağız etrafındaki epitel doku hücrelerindedir.
 
Bazıları bilimsel çalışmalarda kullanılır. Örnek olarak; ışık çıkaran bir böceğin geni ayrılarak virüse bağlanır. Bu virüs domatese verilerek bu gen domatesin kalıtsal malzemesine bağlanır. Bu şekilde ışıklı domatesler elde edilmiş olur.
VİRÜS HASTALIKLARI
         
         Virüsler çok değişik hastalıklara yol açarlar. Bunlardan bazıları AIDS, grip, sarılık ve uçuktur. Bulaşma yolları kan, tükürük ve beden sıvıları olabilir. Hapşırarak ya da öksürerek havaya saçılma yoluyla da olabilir. Fakat her virüs için bulaşma yolu farklıdır. Örnek olarak; AIDS virüsü yalnızca kan yoluyla bulaşırken grip virüsleri öksürme ve hapşırmayla da bulaşabilir.
1) AIDS
2) GRİP
3) SARILIK
4) UÇUK
 1) AIDS
Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu adlı öldürücü hastalığın kısa adıdır. İnsanlarda hastalıklara karşı koruma sağlayan bağışıklık sisteminin, bir grup virüs (HIV) tarafından işlevsiz hâle getirilmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalığa yakalanan insanlarda ömür beklentisi ortalama 8 yıldır.
l
lSağlıklı bedenlerde önemsiz sayılabilecek hastalıklar, bağışıklık sisteminin işlevsiz olması yüzünden AIDS hastalarını ölüme sürükler. Hastalığa karşı bir aşı, ilâç ya da herhangi bir kesin tedavi yöntemi hâlâ geliştirilememiştir. AIDS, kan ve cinsel birleşme yoluyla bulaşır.
2) GRİP
Gribe yakalanmış kişiler sıcak bir odada yatarak dinlenmelidir. Bol bol sıvı alınmalı, özellikle şeker içeren limonata, portakal suyu gibi içecekler tercih edilmelidir.
3) SARILIK
 Diğer virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi, bu hastalığın da kendi kendine geçmesi beklenir. Bu süre içinde hasta dinlenmeli ve bol bol  sıvı almalıdır. Beslenmeye dikkat etmelidir.
4) UÇUK
Dudakta veya burun kenarında hafifçe şişmiş, kırmızı ve ağrılı bir leke şeklinde beliren bir hastalıktır. Nedeni, tükürükte bulunan bir çeşit virüstür. Daha ziyade ateşli hastalıklar ve soğuk algınlığı sırasında görülür. Tıp dilinde herpes simplex denir. Dudak veya burun kenarında meydana gelen kırmızı lekeler, bir süre sonra su toplar, küçük kabarcıklar meydana gelir. Birkaç gün sonra da sararırlar ve kabuk bağlarlar.
VİRÜSLERDEN NASIL KORUNUZ?
• Vücudumuzun mikroplara karşı gösterdiği savunma sistemine“bağışıklık sistemi” denir.
 • Herhangi bir virüs, etkin olduğu hücreler tarafından tanınır ve savunma maddeleri üreterek yok edilmeye çalışılır.
  • Bu yüzden bazı virütik hastalıkları genellikle bir kez yakalanırız. (Kabakulak, kızamık, su çiçeği gibi)
  • Virütik hastalıklara karşı aşı kullanılır. Aşılar, zamanında yapılmalıdır.
  • Virüsler, antibiyotiklere karşı dirençlidirler. Bu yüzden antibiyotikler virüslere etki etmez.
 • Temizlik, beslenme ve spor vücut direncini arttır.
Arkadaşlar bu bilgiler size hem okuldaki konuları daha rahat anlamanızda yardımcı olacak, hem de sunum için resimlerle renklendirerek gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin :)

“Virüsler 6. Sınıf Konu Anlatımı” için 12 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.