İnsan vücudunun yapısal özellikleri nelerdir ?

insan-vücudunun-özellikleri

İnsan vücudunun yapısal özellikleri nelerdir ?

İnsanların vücutlarında bilinmeyen bir çok özellik yer aldığından , araştırma yapılarak gün ışığına çıkabiliyor. Örneğin İQ seviyesi ve beyin üzerinde yapılan araştırmalar ile uyurken beynin daha çok çalıştığı biliniyor. Beyinde bulunan nöronlar farklı yapıda olduklarından bazı bilgiler hızla hatırlanır , bazıları ise çok geç.

Vücut kokunuz da aynı şekilde sadece size özeldir , eşi ve benzeri bir koku yoktur. Bebekler bu sayede annelerini kokularından ayırt edebilirler. İnsan vücudunda bulunan beynin çalışması için yaklaşık olarak 10 kw’lık bir enerjiye ihtiyaç vardır . Kadınların erkeklere göre koku alma duyuları daha fazla geliştiğinden , kötü ve güzel kokuları daha çok gündeme getirirler.  İnsan dişleri doğumdan önce yaklaşık olarak 6 ay daha erken çıkar .Doğduktan  6 ay sonra dişler görünse de aslında anne karnındayken dişler çıkmış sadece görünmemektedir.


Dünyaya gelen her bebek mavi gözlüdür .Bebekler doğduktan sonra ultraviyole  ışınlarına maruz kaldıklarından zamanla bu renk değişerek gerçek rengini alır . Sağlıklı kulaklara ve duyma duyusunun gelişmesi için kulaklarda bulunan kirlerin temizlenmemesi gerekir , doğal bir durum olduğundan bu kirler zamanla daha iyi duymanızı sağlayacaktır.

Ayak kokularıyla ilgili olarak günde neredeyse yarım litre kadar ter üretebilirler. Ayaklarınızda yaklaşık 500 bir ter bezi olduğundan , çok fazla hareket edilmesiyle ter bezleri harekete geçerek terlemeye neden olur . Kemikleriniz veya insan vücudu kalsiyumu yeterli seviyede almaz ise kendini yok edebilir .Bu nedenle kalsiyum ve protein insan vücudu açısından oldukça önemlidir. Son olarak insan vücudunun en güçlü kası dil’de bulunur. Bir dil  1 ton kaldırabilme yetisine sahiptir.

 

“İnsan vücudunun yapısal özellikleri nelerdir ?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.